Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Diş sağlığı güzel bir gülümseme için çok önemlidir. Bu yüzden dişlerde meydana gelen madde kayıpları, renk değişimleri, çürükler ve bunlara benzer durumlar; kişilerin gülümseyişlerini de olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda diş kaybını önlemek ve dişlere daha estetik bir görünüm kazandırmak için diş kaplama uygulamaları tercih edilir. Önceleri sadece paslanmaz çelik gibi görünüm olarak dişlerle uyumsuz malzemeler kullanılırken günümüzde farklı estetik seçenekler de değerlendirilmektedir. Zirkonyum gibi malzemeler ile yapılan kaplama işlemleri; paslanmaz çeliğe kıyasla çok daha uyumlu ve estetik bir diş görünümü meydana getirir.

Zirkonyum gibi ışık geçirgenliği yüksek malzemeler, dişlerin doğal rengi ile daha iyi bir denge yakalarlar. Bu sayede hem dişlerdeki madde kaybı, renk değişimi ve çürükler durdurulmuş hem de estetik bir diş görünümü elde edilmiş olur.

Zirkonyum kaplama ve benzer diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama, dişlerde yer alan estetik ve işlevsel sorunları gidermek amacıyla dişlerin zirkonyum isimli özel bir madde ile kaplanmasıdır. Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan zirkonyum maddesi, dişlere uygulandığı zaman dişleri aşınma gibi zararlara karşı korur. Madde kaybı yaşayan ve düşme tehlikesi bulunan dişler, zirkonyum kaplama tedavisi ile güvence altına alınabilirler. Bu işlem halk arasında ‘’zirkonyum kuron kaplama’’ veya ‘’zirkonyum taç kaplama’’ isimleri ile de bilinmektedir.

Zirkonyum gerek görünüm gerekse de yapı bakımından dişlerle çok kolay uyum sağlayabilecek bir forma sahiptir. Dişlere kazandırdığı doğal, beyaz ve ışıltılı görünüm de estetik kaygıları olan bireyler için vazgeçilmezdir. Tüm bunlar zirkonyumu, diş kaplama işlemleri için oldukça iyi bir seçenek yapmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Neden Yapılır?

Zirkonyum kaplama şu gibi sebeplerden yapılabilir:

  • Renk dengesi ve renk değişimi beyazlatma işlemleri ile giderilememiş olan dişlere estetik ve uyumlu bir görünüm kazandırmak için.
  • Aşırı madde kaybı olan dişleri onarmak ve korumak için.
  • Dişte meydana gelen hafif çapraşıklıkları, ayrıkları ve dönüklükleri gidermek için.
  • Zaman içerisinde yapısı bozulmuş eski dolguları onarmak, dişlerin estetik ve işlevsel olarak daha iyi bir hale gelmesini sağlamak için.
  • Ön dişlere beyaz, parlak, uyumlu ve estetik açıdan zengin bir görünüm kazandırmak, böylece çekici bir gülüş elde etmek amacıyla.

Zirkonyum Kaplama Kimlere Yapılır?

Daimî dişlerinin sürülmesi tamamlanmış olan her hastaya zirkonyum kaplama işlemi yapılabilir. Ancak hem tedavinin daha iyi bir sonuç vermesi hem de diş ve çene yapısının rahatça gelişebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olanlara zirkonyum kaplama önerilir.

Zirkonyum Kaplama’nın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın diğer kaplama uygulamaları karşısındaki avantajları şunlardır:

  • Zirkonyum, yapısı gereği dişlerde çok daha doğal bir estetik görünüm meydana getirir. Işık geçirgenliği çok yüksek olan bu madde, dişlerin beyaz ve parlak bir görünüme sahip olmalarını sağlarken, bu görüntü dişlerin doğal haliymiş gibi bir izlenim bırakır.
  • Zirkonyum oldukça sağlam ve dayanıklı bir maddedir. Bu yüzden dişleri için iyi bir koruma sağlar.
  • Yapısında metal bulunmaz, bu yüzden dişlerle iyi bir görünüm oluştururlar ve uzun süre kullanılabilirler.
  • Sıcak, soğuk ve benzeri durumlardan etkilenmezler.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama işlemi öncelikle kaplama yapılacak olan dişlerin belirlenmesi ile başlar. Sonrasında ise ağrı ve rahatsızlık hissini önlemek için lokal anestezi uygulamaları yapılır. Dişler zirkonyum kaplama işlemi için hazırlanırlar. Dişlere gerekli olan şekil verilir ve dişler temizlenir. Hedef dişlerin ölçümleri yapılır. Daha sonra ise bu dişlere geçici bir kaplama işlemi yapılır. Zirkonyum kaplamalar hastaya özel olarak hazırlanır, renk seçimi gibi işlemler hastanın taleplerine ve ihtiyaçlarına göre özel olarak yapılır. Bu kaplamalar hazırlandığında dişlere uygulanırlar. Zirkonyum kaplama işlemi, kaplama yapılacak olan diş sayısına göre farklı sürelerde tamamlanabilir.

Zirkonyum Kaplamanın Kullanım Süresi Nedir?

Zirkonyum kaplamanın belirli bir kullanım süresi yoktur. Bu süre bazı faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ağız ve diş bakımının iyi yapıldığı, rutin diş hekimi kontrollerinin aksatılmadığı durumlarda zirkonyum kaplama ömür boyu da kullanılabilir.

Aegean Health Group – Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama ve benzer diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.