Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu

Yanaklar, insan yüzünde alın bölgesi ile birlikte en çok yer kaplayan bölgelerden biridir. Yanakların hacimli, gergin ve canlı bir görünüme sahip olması yüz güzelliğinin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. İleri yaş ve genetik faktörler gibi etmenler sebebi ile yanakları meydana getiren dokular zaman içerisinde yıpranırlar. Özellikle de yanakların hacimli ve canlı görünüme sahip olmasında rol oynayan yağ dokuları; saydığımız faktörler sebebi ile erir ve bütünlüklerini kaybederler. Bu da yanakların sarkık, kırışık ve çökmüş bir görüntüye sahip olmasına yol açar. Bahsettiğimiz görünüm, yanak dolgusu uygulaması ile birlikte ortadan kaldırılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde yanakların çok daha hacimli ve canlı bir görünüm kazanması mümkündür.

Yanak dolgusu, yanak bölgelerine enjekte edilen özel dolgu maddeleri ile yapılır. Bu maddeler vücutta da doğal olarak bulunurlar. Bu yüzden diğer dokular ile sağlıklı bir uyum yakalayarak yanakların; genç ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlarlar.

Yanak dolgusu ve diğer dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu, yanakların; özel dolgu maddeleri yardımı ile daha hacimli, genç ve çekici bir görünüme kavuşması için yapılan dolgu uygulamasıdır. Yanak dolgusunda hyaluronik asit isimli özel bir madde kullanılır. Bu madde cildin yapısında da doğal olarak bulunduğu için yanağı meydana getiren diğer dokulara kolayca uyum sağlar. Böylece ileri yaş gibi faktörler sebebi ile görülen yanak sarkması ve cilt çökmesi gibi sorunlar giderilebilmektedir.

Yanak Dolgusu Neden Yapılır?

Yanak dolgusu, zaman içerisinde yanaklarda meydana gelen hacim kaybını gidermek ve yanaklara daha estetik bir görünüm kazandırmak için yapılır. Yanakları meydana getiren dokular zaman içerisinde güçsüzleşebilir, eriyebilir ve eski hacimlerini kaybedebilirler. Bu da yanakların çökmelerine ve sarkık bir görünüşe sahip olmalarına yol açabilir. Daha önce bahsetmiş olduğumuz hyaluronik asit isimli madde; yanakların ihtiyaç duyduğu hacmi sağlar. Böylece yeniden dolgun ve genç bir görünüme kavuşabilirler.

Yanak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Yanak dolgusu, işleme engel olabilecek herhangi bir sağlık durumu olmayan, 18 yaşından büyük her bireye yapılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde olan bireylere, yanak dolgusu yaptırmaları önerilmemektedir. Ancak bu süreci tamamladıktan sonra yanak dolgusu yaptırmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Yanak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Yanak dolgusu kalıcı bir uygulama değildir. Bu uygulama sırasında kullanılan hyaluronik asit isimli madde zaman içerisinde erimeye başlar. Bu da yanakların gerekli hacim desteğini kaybetmelerine ve eski hallerine dönmelerine yol açabilir. Yanak dolgusunun etkileri ortalama 1 yıl kadar devam etmektedir. Ancak bu süre, kişinin cilt yapısına, beslenme düzenine ve mimiklerini kullanma sıklığına göre değişiklik gösterebilir.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusu, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanan süreçler dahilinde yapılır. Bu süreçler planlanırken yanakların görünümü, dokusu ve yüz ile ilişkileri özenle değerlendirilir. Bu değerlendirme ışığında dolgu uygulamasının nasıl gerçekleşeceğine karar verilir. Elbette bu planlama sürecinde hastanın talepleri de göz önünde bulundurulur.

Yanak dolgusu öncesinde, dolgu uygulamasının yapılacağı bölgeye anestezik krem sürülür. Böylece işlem sırasında hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur. Daha sonra ise hyaluronik asit isimli madde ile planlanan bölgelere dolgu uygulanır. Yanak dolgusu sırasında yapılan tüm işlemler hemen hemen 20 dakika içerisinde tamamlanırlar. Bu süre uygulamanın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 Yanak Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastalar, yanak dolgusundan hemen sonra günlük yaşamlarına dönebilirler. İşlem sonrasında yüz bölgesinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Bunlar 1 ila 2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolurlar. Yanak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Dolgu uygulamasından sonra, uygulama bölgesinin en az 1 gün boyunca su ile temas etmemesi gerekmektedir. Buna ek olarak hali hazırda kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa; uygulama öncesinde bu ilaca bir süre ara verilmelidir. Uygulama sonrasında da doktor önerisine göre bir süre daha kan sulandırıcı ilaç kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Doktorlar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Aegean Health Group – Yanak Dolgusu

Yanak dolgusu ve diğer dolgu uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.