Vajinoplasti Operasyonu

Vajinoplasti Operasyonu

Vajinoplasti, son 15 yıl içerisinde en çok tercih edilen genital estetik operasyonlarından biri haline gelmiştir. Vajina yapısında meydana gelen yıpranmaların, sarkmaların ve genişlemenin giderilmesi için tercih edilen bu uygulama sayesinde vajina, daha sıkı bir yapıya sahip olabilir. Vajina her ne kadar esnek bir yapıya sahip olsa da zaman içerisinde zorlu doğumlar gibi birçok faktöre bağlı olarak genişleyebilir ve yıpranabilir. Bu yıpranma ve genişleme durumunun, kadınların cinsel yaşamları üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Vajinoplasti operasyonu ile bahsi geçen sorunları gidermek; vajinanın daha sıkı ve dar bir yapıya sahip olmasını sağlamak mümkündür.

Vajinoplasti operasyonu ile ilgili detaylı bilgi için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, zaman içerisinde sarkan ve genişleyen vajinal dokuların sıkılaştırılması; vajinanın daha dar ve toplu bir yapıya sahip olması için yapılan operasyondur. Bu operasyon halk arasında ‘’Vajina daraltma ameliyatı.’’ olarak da bilinmektedir.

Vajinoplasti operasyonu sayesinde vajina girişinden vajinanın 7 santimetre kadar içine kadar daraltma işlemi yapmak mümkündür. Bu daraltma işlemi, zaman içerisinde yıpranan ve zarar gören dokuların onarılması; fazla dokuların alınması ve çeşitli özel dikiş teknikleri ile yapılır.

Vajinoplasti operasyonu, son yıllarda artan ilgi sebebi ile birçok gelişim geçirmiş, daha modern ve konforlu bir hale gelmiştir. Bu gelişmeler çerçevesinde vajinoplasti uygulaması özel lazer teknikleri ile de yapılabilmektedir. 

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Vajinoplasti; vajinayı meydana getiren dokulardaki yıpranmanın onarılması ve vajinanın daha sıkı bir yapıya sahip olması için yapılır. Vajinayı meydana getiren dokular; ileri yaş, zorlu doğumlar, çoklu gebelik ve daha birçok faktör sebebi ile yıpranabilmektedir. Bağ ve kas dokularda meydana gelen bu yıpranma vajinanın genişlemesine sebep olabilmektedir. Bu durum her iki partnerin de cinsel birlikteliklerden aldığı hazzın düşmesine yol açabilmektedir. Vajinoplasti operasyonu ile vajinanın daraltılması ve bahsettiğimiz sorunların giderilmesi mümkün hale gelir. 

Vajinoplasti Kimlere Yapılabilir?

Vajinoplasti, 18 yaşından büyük olan ve cerrahi işleme engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan herkese uygulanabilir. Vajinal dokuların 18 yaşına kadar gelişmeye ve değişmeye devam ettiği düşünülmektedir. Bu sebepten 18 yaşından küçük olan, yani reşit olmayan bireylere vajinoplasti uygulanmaz.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti operasyonu modern cerrahi işlemler ve özel dikiş teknikleri ile yapılır. Hasta talebine bağlı olarak lazer ve radyofrekans yöntemleri gibi oldukça modern uygulamalarla da vajinoplasti operasyonunu gerçekleştirmek mümkündür. Bu operasyon genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Yani hastalar vajinoplasti operasyonu sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Operasyon sırasında vajina dokularında meydana gelen yıpranma giderilir. Fazla dokular özel tekniklerle alınır. Böylece vajinanın çok daha toplu, sıkı ve dar bir yapıya kavuşması sağlanır.

Vajinoplasti operasyonu genelde 45 dakika ila 60 dakika içerisinde son bulmaktadır ancak bu sürenin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak gerekir.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Vajinoplasti operasyonu sonrasında hastalar bir süre hastanede kontrol altında tutulurlar. Bu süre boyunca hastaların genel kontrolleri sağlanır. Anestezi etkisinin geçmesi beklenir. Daha sonra ise hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilirler.

Bireyler ameliyattan birkaç gün sonra günlük yaşamlarına dönebilirler. Ameliyattan sonraki 30 ila 45 gün içerisinde büyük oranda iyileşme görülür. Dikişler de bu süre bazında kendiliğinden erirler.

İyileşme süresi operasyon sırasında gerçekleşen işlemlerin kapsamına ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Lazer veya radyofrekans yöntemleri ile gerçekleştirilen operasyonlardan sonra iyileşme süresinin daha az olması beklenir. Vajinoplasti operasyonu sonrası iyileşme süreci; doktor tavsiyelerine uyulması ile birlikte çok daha sağlıklı ve konforlu geçebilmektedir. 

Vajinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Kişisel hijyene dikkat etmek gerekir.
  • Tam iyileşme sağlanana kadar hamam, havuz ve kaplıca gibi kamusal alanlarda bulunmamak gerekir. Mümkünse bir süre ayakta duş alınması önerilir.
  • Eğer hafif ara kanamalar söz konusu ise günlük hijyenik ped kullanılması önerilir.
  • Doktor önerisine göre 30 ila 45 gün boyunca cinsel birliktelikte bulunulmaması gerekir.
  • Tam iyileşme gerçekleşene kadar ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması önerilir.

Doktorlar, ameliyat sonrası süreçler ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaklardır.

Aegean Health Group – Vajinoplasti Operasyonu

Vajinoplasti ve diğer genital estetik operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için Agean Health Group’u arayabilirsiniz.