Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir.

Cinsel işlev bozuklukları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen ve bireylerin cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyebilen sorunlardır. Bu sorunlar cinsel birlikteliklerin normalden daha kısa sürmesine, birlikteliklerden haz alınamamasına, birleşme sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmasına yol açabilirler. Hatta bazı cinsel işlev bozukluklarında cinsel birleşme (penatrasyon) hiç yaşanamayabilir. Vajinismus da bu cinsel işlev bozukluklarından biridir.

Birçok kadının cinsel yaşamını olumsuz etkileyen bu hastalığı tedavi etmek mümkündür. Vajinismus tedavisi genelde hem psikolojik hem de fiziksel tedavi uygulamaları ile gerçekleştirilir. Tedavi uygulamaları, farklı tıp alanlarında eğitim almış uzmanlar tarafından planlanır.

Vajinismus tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajinayı meydana getiren kasların cinsel birleşmeyi engelleyecek ölçüde kasılmalarıyla ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu kasılmalar bireyin istemi dışında gerçekleşir. Yani kadınlar her ne kadar cinsel ilişkide bulunmak isteseler de vücutlarındaki kasılmayı kontrol edemezler. Bu da cinsel birleşmenin gerçekleşememesine yol açar. Eğer cinsel birleşme gerçekleşmişse bile bu, çiftlerin her ikisi için de ağrılı ve rahatsız edici bir deneyim olabilir.

Vajinismusun vajinanın darlığı veya küçüklüğü ile bir ilgisi yoktur. Vajina oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Özellikle de cinsel olarak uyarılması ile birlikte iyice uzar ve genişler. Böylece birlikteliğe hazır hale gelir. Vajinismus rahatsızlığına sahip olan kadınlarda vajina; istemsiz bir şekilde kasılarak daralır ve birleşmeyi zorlu hale getirir. 

Primer Vajinismus: Primer vajinismus, ilk defa cinsel birliktelik yaşayacak olan kadınlarda görülen vajinismus çeşididir. Primer vajinismus rahatsızlığına sahip olan kadınlar yalnızca cinsel birleşme sırasında değil vajina ile ilgili bir muayene sırasında da kasılma problemi yaşayabilirler.

Sekonder Vajinismus: Sekonder vajinismus genelde ağrılı doğumlar, kürtaj ve kötü cinsel deneyimler sonucu sonradan ortaya çıkan vajinismus türüdür. Daha önce cinsel birleşme sırasında kasılma yaşamayan kadınlar, bahsettiğimiz olayların ardından istenmeyen kasılmalar deneyimleyebilirler.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus fiziksel ve psikososyal sebeplerden ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusun fiziksel sebepleri arasında şunlar yer alır:

 • Vajinada görülen bazı yapısal bozukluklar.
 • Halk arasında ‘’kızlık zarı’’ olarak bilinen hymenin kalın ve sert bir yapıya sahip olması.
 • Bartholin kisti.
 • Pelvik enfeksiyonlar.
 • Vulvar vestibulitis isimli hastalık.
 • Vajinal enfeksiyonlar.

Vajinismusun psikososyal sebepleri arasında şunlar yer alır:

 • Yetersiz veya yanlış cinsel eğitim.
 • Cinsellikle ilgili kapalı ve katı bir ailede yetişmiş olmak.
 • Kişinin bekâretini kaybetmekten korkması, bekârete çok fazla önem verilen bir toplumda yetiştirilmesi.
 • Cinsel istismara uğramış olmak.
 • Geçmişte yaşanan kötü cinsel deneyimler.

Bahsettiklerimize ek olarak daha birçok sebep vajinismus rahatsızlığının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Cinsel birleşme sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulması.
 • Cinsel birliktelikler sırasında aşırı korku ve endişe hissi duyulması.
 • Cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi veya zor gerçekleşmesi.
 • Jinekoloji muayenelerinden çekinilmesi, vajinal muayeneler sırasında ağrı hissi duyulması.

Vajinismus rahatsızlığına sahip olan kadınlar, vajina bölgelerinde meydana gelen kasılmalara engel olamazlar. Bu kasılmaların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kasılmaların şiddetine bağlı olarak cinsel birliktelikler tamamen imkânsız veya oldukça zor ve ağrılı bir hale gelebilir. Hissedilen ağrının derecesi de bahsettiğimiz durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi sırasında birçok tıbbın farklı alanlarında eğitim almış olan uzmanlardan yardım alınabilir. Vajinismus tedavisi bu uzmanlar tarafından bireyin şikâyetlerine ve ihtiyaçlarına göre özel olarak planlanırlar. Tedavi planlaması yapılırken hastanın talepleri de göz önünde bulundurulur. Böylece tedavinin isabetli ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Vajinismus tedavisinde öncelikli olarak çeşitli jinekoloji muayeneleri gerçekleştirilebilir. Bu muayeneler sırasında cinsel birlikteliklere engel olabilecek fiziksel etmenler araştırılır. Eğer vajinismus fiziksel bir etmen sebebi ile ortaya çıkmışsa tedavi, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Fiziksel bir etmen bulunamaması durumunda hekim, bireyi alanında uzman bir psikoloğa yönlendirir. Böylece daha önce bahsetmiş olduğumuz psikososyal etmenler araştırılabilir. Vajinismus tedavisine kişiye özel olarak belirlenen çeşitli egzersizler de eşlik edebilmektedir. 

Aegean Health Group – Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.