Terleme Botoksu

Terleme Botoksu

Terleme, vücut ısısının dengelenebilmesi ve vücut faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından oldukça gerekli, önemlidir. Koşma, ağır işler yapma ve sıcak havaya maruz kalma gibi durumlar sırasında vücut ısısı gittikçe artmaya başlar. Eğer vücut ısısı kritik bir noktaya ulaşırsa vücudun çok önemli fonksiyonlarında aksamalar görülür. Bu da bilinç bulanıklığına, bayılmaya ve hatta bazı durumlarda ölüme yol açabilir. İnsan bedeni, tüm bu olumsuzlukları önlemek adına terleyerek vücut ısısını düşürmeye başlar. Böylece beden fonksiyonları sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilir.

Bazı kişilerde genetik faktörler ve hormonsal sebeplere bağlı olarak aşırı terleme görülebilmektedir. Oldukça aktif ter bezlerine sahip olan bu kişiler, en küçük fiziksel aktivite ve duygu değişiminde bile yüzlerinin terlediğini hissedebilirler. Bu durum özellikle de yaz aylarında oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Terleme botoksu sayesinde gereğinden fazla aktif olan ter bezlerini, kontrollü bir şekilde güçsüzleştirmek ve aşırı terleme sorununu çözmek mümkündür. Bu sebeple terleme botoksu hem erkekler hem de kadınlar tarafından oldukça sık tercih edilen bir uygulamadır.

Terleme botoksu hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Terleme Botoksu Nedir?

Terleme botoksu, aşırı terleme sorunu olan bireylerin ter bezlerine uygulanan, böylece ter bezlerinin aktivitesini azaltan bir botoks işlemidir. Terleme, her ne kadar vücudun verdiği sağlıklı bir tepki olsa da bazı durumlarda rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Aşırı terleme sorunu olan bireyler, sürekli kıyafet değiştirmek, yüzlerini yıkamak ve makyaj tazelemek zorunda kalabilirler. Bu durum terleme botoksu ile birlikte ortadan kaldırılabilmektedir.

Terleme Botoksu Neden Yapılır?

Terleme botoksu, ter bezleri normalden daha aktif olan bireylerin aşırı terlemelerini ve terlemeye bağlı yaşadıkları ikincil olumsuzlukları önlemek için yapılır. Terleme vücudun ısı artışına verdiği oldukça doğal bir tepkidir. Ancak bazı bireyler, kalıtım ve hormonal değişimler gibi etmenlere bağlı olarak aşırı terleyebilirler. Aşırı terleme durumu da bireylerin; günlük yaşamlarında, iş hayatlarında ve sosyal yaşamlarında bazı olumsuzluklar deneyimlemelerine yol açabilir. Terleme botoksu hem aşırı terleme sorununu hem de aşırı terlemeye bağlı ortaya çıkan rahatsız edici durumları ortadan kaldırmak için yapılır.

Terleme Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Terleme botoksu 18 yaşını doldurmuş yani reşit olan her bireye yapılabilir. Eğer bireyin botoks uygulamalarına engel olabilecek bir sağlık sorunu varsa terleme botoksu önerilmez. Kişilerin botoks işlemine uygunlukları, alanında uzman hekimler tarafından etraflıca değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucuna göre aşırı terleme sorunu olan her erkek ve kadın terleme botoksu yaptırabilmektedir.

Terleme Botoksu Kalıcı Mıdır?

Terleme botoksu kalıcı bir uygulama değildir. Çoğu botoks uygulaması gibi 3 ila 6 ay içerisinde etkinliğini kaybetmeye başlar. Bunun sebebi botoks uygulaması sırasında kullanılan özel maddenin vücudun doğal döngüleri sırasında yavaş yavaş kaybolmasıdır. Bu süreç dahilinde tüm botoks uygulamalarının 6 ay içerisinde büyük oranda etkisini kaybettiği kabul edilir. 

Terleme Botoksu Tekrarlanabilir Mi?

Terleme botoksu yaptırmış olan bireyler, botoks işleminin etkileri geçmeye başladığında işlemi tekrarlatabilirler. Botoks işlemleri, doktor önerisine bağlı olarak 3 ila 6 aylık periyotlarla tekrarlanabilmektedir. 

Terleme Botoksu Nasıl Yapılır?

Terleme botoksu uygulamasına başlarken, daha önce doktor tarafından belirlenmiş olan bölgelere anestezik krem sürülür. Bu krem sayesinde kişinin, işlem sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur. Daha sonra ise avuç içi, yüz bölgesi, koltuk altı gibi aşırı terleme görülen bölgelere botoks enjeksiyonları uygulanır. Bu enjeksiyonlar sayesinde ter bezlerinin aktiviteleri azaltılması ve aşırı terleme sorununun çözülmesi sağlanır.

Terleme botoksu genelde 15 dakika içerisinde son bulsa da bu süre kişiden kişiye değişebilir.

Terleme Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalar terleme botoksu sonrasında gündelik yaşamlarına dönebilirler. Bu işlem hızlı, kolay ve basit olduğu için cerrahi operasyonlarda olduğu gibi uzun dinlenme sürelerine ihtiyaç yoktur. Ancak terleme botoksu sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bu durumlar:

  • Botoks sonrasında bir gün boyunca yorucu fiziksel faaliyetlerden uzak durulması önerilir.
  • Botoks bölgesinin bir gün kadar su ile temas etmemesi gerekir.
  • Botoks uygulanan bölgeye masaj yapılmaması, bu bölgenin ovulmaması önerilir.
  • Eğer botoks yaptıracak birey kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanıyorsa; işlemden bir süre önce bu ilaçlara ara vermelidir. Doktor tavsiyesine göre botoks işleminden sonra da bir süre bu ilaçları kullanmamalıdır.

Terleme botoksuna hazırlık ve terleme botoksu sonrası hakkında detaylı bilgilendirme doktorlar tarafından yapılacaktır.

Aegean Health Group – Terleme Botoksu

Terleme botoksu ve diğer botoks uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.