Saç Check-up

Saç Check-up

Saçların sağlığını ve durumunu etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları olumsuz bazıları ise olumlu değişimlere yol açarlar. Olumsuz yönde olan değişimler saçların zaman içerisinde yıpranmasına ve dökülmesine sebep olabilir. Bu değişimler sebebi ile saçlar eski sağlıklarını, hacimlerini ve canlı görünümlerini kaybedebilirler. Pek çok birey bu gibi durumlardan kaçınmak; saçlarının sağlıklarını ve canlılıklarını korumak ister. Bunun mümkün olabilmesi için saçlarda yıpranmaya ve dökülmeye yol açan faktörlerin belirlenmesi gerekir. Saç check-up işlemi bu faktörlerin belirlenebilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için yapılan uygulamadır.

Saç check-up işlemi sırasında yürütülen incelemeler ve testler sayesinde saçların sağlığını bozan; saç diplerinin ve saçların yıpranmasına yol açan faktörler belirlenebilir. Daha sonra ise bu faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yürütülebilir. Böylece bireyler sağlıklı, canlı ve parlak saçlara sahip olabilir; saç dökülmesi gibi problemlerden kurtulabilirler.

Saç check-up işlemi ve benzer işlemler hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Saç Check-up’ı Nedir?

Saç check-up işlemi, saçların çeşitli problemler açısından detaylı bir şekilde incelenmesi, özel muayenelerden ve testlerden geçmesidir. Bu işlem sırasında gerekli fiziksel muayeneler yapılabilir. Fiziksel muayenelere kan testleri de eşlik edebilir. Böylece saçların sağlığını ve dokusunu etkileyen sorunların tespit edilmesi mümkün hale gelir.

Saç Check-up’ı Neden Yapılır?

Saç check-up işlemi; saç ve saç derisi ile alakalı problemlerin tespit edilmesi için yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında saç dökülmesi gibi sorunların nedeni araştırılır. Böylece tedavilerin çok daha isabetli ve başarılı olması sağlanır.

Saç Check-up’ı Nasıl Yapılır?

Saç check-up işlemi sırasında öncelikle hastanın tıbbi geçmişi, kronik hastalıkları, kullandığı saç bakım ürünleri ve yaşam tarzı gibi konular hakkında bilgi alınır. Daha sonra ise özel bir ışık altında saçlar ve saç derisi incelenir. Saçlardaki kırıklara; kırıkların miktarına ve şiddetine bakılır. Saç derisinde ve saç köklerinde meydana gelen yıpranmanın derecesi değerlendirilir. Gerekirse saç derisinden bir miktar örnek alınır. Saç check- up işleminin bir diğer adımı ise kan testleridir. Bu testler için hastadan bir miktar kan örneği alınır. Örnek laboratuvar ortamında incelenir ve saç dökülmesine sebep olabilecek faktörler açısından değerlendirilir.

Tüm bu testler, ölçümler ve muayeneler sonucunda saçlardaki yıpranmaya, dolayısıyla da saç dökülmesine yol açan faktörler belirlenir. Bu faktörlerin belirlenmesi ile hasta talebi doğrultusunda çeşitli tedavilere ve terapilere başvurulabilir. 

Saç Check-up Ne Zaman Yapılmalıdır?

Saç check-up işlemi yalnızca belli bir sorunun varlığında değil her zaman yapılabilir. Bu uygulama saçlarda görülebilecek bazı olası sorunların tespit edilmesi için de kullanılmaktadır. İnsan vücudunun birçok bölgesi, herhangi bir rahatsızlık durumu olmasa bile rutin olarak bazı tıbbi muayenelerden ve kontrollerden geçer. Saç check-up işlemi de saçlarına önem veren bireyler tarafından rutin bir kontrol işlemi olarak tercih edilebilir. Ancak bu uygulama, son zamanlarda saçlarında yıpranma; saç dokusunda değişiklik, kepeklenme, cansızlık ve dökülme olduğunu fark eden bireylere özel olarak önerilmektedir. Yani saç check-up işlemi sayesinde hem var olan problemler hem de ileride karşılaşılması olası problemlerin bazıları tespit edilebilir. Böylece gerekli önlemler alınabilir, tedavi uygulamaları planlanabilir.

Saç Check-up’ı Testleri Sırasında Neler Kontrol Edilir?

Saç check up işlemi sırasında saç derisi, saçların kendisi ve saç kökleri detaylı incelemelerden geçer. Bunlara ek olarak özel kan testleri sayesinde şu gibi önemli kan değerleri de gözden geçirilir:

 • Demir: Demir insan vücudu için oldukça önemlidir. Demir eksikliği yaşayan bireylerde saç dökülmesinden kronik yorgunluğa kadar pek çok istenmeyen durum görülebilir.
 • Tam Kan Sayımı: Kan ve kandaki önemli hücrelerin miktarını ölçmek için yapılır. Saç dökülmesi ve daha birçok rahatsızlık hakkında bilgi verir.
 • Çinko: Çinko değerlerinde düşüklük olan bireylerde saç dökülmesi görülebilir.
 • Magnezyum: Saç sağlığı ile doğrudan ilgisi olan bir değerdir.
 • Biotin: B7 vitamini olarak da bilinen bu değerde meydana gelen düşüşler saç dökülmesine yol açabilir.
 • Kalsiyum: Saçların, sağlıklı bir yapıya sahip olmak için ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir.
 • Folik Asit: Saç sağlığı için oldukça önemli olan bir vitamindir.
 • TSH: Olması gerekenden fazla salgılandığı zaman saç dökülmesine yol açabilen bir hormondur.
 • LH: LH değerlerinde meydana gelen dengesizlikler saç kaybına yol açabilir.
 • FSH: Saç sağlığı üzerinde etkili bir hormondur.
 • Vitamin B: Saçlardan kaslara kadar insan vücudundaki birçok doku için büyük bir öneme sahip olan vitamin grubudur.
 • Vitamin D: Hem genel sağlık hem de saç sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir.

Aegean Health Group – Saç Check-up

Saç check-up ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.