PRP Tedavisi – Saç PRP Uygulaması

PRP Tedavisi – Saç PRP Uygulaması

Saçlar ve saç derisi zaman içerisinde pek çok sebepten yıpranabilir. Bunun en büyük sebebi, saç ve saç derisinin çevresel etkilere karşı oldukça korunmasız bir pozisyonda olmalarıdır. Zaman içerisinde güneşin zararlı ışınları, uygun olmayan saç bakım malzemeleri, rüzgâr ve daha birçok faktör bu bölgelerin yıpranmalarına yol açabilir. Bu da en nihayetinde saç sağlığını olumsuz etkiler ve saç dökülmelerine kadar varan istenmeyen durumlara sebebiyet verir. Bazı tıbbi uygulamalar, bu bölgelerde meydana gelen yıpranmanın onarılmasına ve bireylerin sağlıklı saçlara kavuşmasına yardımcı olabilir. PRP tedavisi de bu uygulamalardan biridir.

PRP tedavisi, hastanın kanında doğal olarak bulunan onarıcı hücreler sayesinde gerçekleştirilir. Bu onarıcı hücreler laboratuvar ortamında sayıca yoğunlaştırılırlar. Daha sonra ise yıpranmanın ve doku hasarının bulunduğu saç bölgelerine uygulanırlar. Böylece bu bölgelerdeki doğal hücre ve doku iyileşmesi hızlanır. Saçlı deri ve saç kökleri iyileştikçe, saçlar da kendilerini onarmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara daha rahat ulaşırlar. Bu da en nihayetinde saçların daha dayanıklı ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Saç PRP’si ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

PRP Nedir?

PRP tedavisi, kişinin kendi kanında bulunan onarıcı hücrelerin; miktar bakımından zenginleştirilmesi ve yıpranan dokuların onarılması için kullanılmasıdır. PRP, ‘’Platelet Rich Plasma’’ yani ‘’Platelet bakımından zengin plazma’’ manasına gelir.

Kanın içerisinde platelet isimli onarıcı ve iyileştirici hücreler yer alır. Vücudun herhangi bir yerinde bir hasar meydana geldiğinde, bu hücreler o bölgeye ulaşır ve hasarın onarılmasını sağlarlar. Hastadan alınan kanın, bahsi geçen platelet hücreleri bakımından zenginleştirilmesi ile vücudun çeşitli yerlerindeki dokuları onarmak mümkündür.

PRP işlemi saç derisine uygulandığında saçlı dokunun canlanmasına, saç köklerinin iyileşmesine ve saçların daha dayanıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.

Saç PRP’si Neden Yapılır?

Saç PRP’si, saç derisinin ve saç köklerinin onarılmaları, canlanmaları için yapılır. PRP sıvısının uygulandığı bölgelerde hızlı ve etkili bir iyileşme süreci başlar. Dokular onarılır, iyileşir ve gençleşirler. Saç köklerinde ve saç derisinde meydana gelen canlanma saçların kendilerini de olumlu yönde etkiler. Saç PRP’si, saçlara dökülmeye ve yıpranmaya karşı daha dayanıklı bir yapı kazandırır.

PRP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Saça uygulanan PRP işleminin faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Saç derisinin ve saç köklerinin onarılması ile birlikte saçlar daha dengeli bir şekilde beslenirler. Bu da dökülmelere karşı saçları korur, saçlara çok daha dayanıklı bir yapı kazandırır.
  • Uyuyan saç kökleri yeniden faaliyet kazanabilirler.
  • Saç uzaması desteklenir.
  • Yeni uzayan saçlar çok daha dayanıklı bir yapıda olurlar.
  • Saç ekimi sonrasında yeni saç kökleri ile deri arasındaki uyum sürecini hızlandırabilir, bu süreçte yeni saç köklerini destekleyebilir.

Saç Ekimi Sonrası PRP Tedavisi Yapılabilir Mi?

Saç ekimi sonrasında destekleyici bir tedavi olarak PRP işlemine başvurulabilir. PRP tedavisi, saç ekiminden sonra saç derisinin çabucak iyileşmesine olanak sağlayabilir. Saç derisi ile ekilen saçlar arasında sağlıklı bir bağ kurulmasına destek olabilir. Bu da ekilen saçların iyi bir şekilde beslenmelerine ve hızla uzamalarına yardımcı olabilir. 

PRP Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

PRP tedavisi 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilir. PRP tedavisi hastanın kendi kanından alınan onarıcı hücrelerle yapıldığı için oldukça güvenilir bir uygulamadır.

PRP Tedavisinin Etkileri Kalıcı Mıdır?

PRP tedavisinin etkileri kalıcı değildir. PRP tedavisi sonucu elde edilen olumlu kazanımlar bir süre sonra kaybolur. Bu süre hemen hemen 6 ay olsa da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bireyler doktor tarafından önerilen aralıklarla PRP tedavisini tekrarlatabilirler.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi sırasında öncelikle kişiden bir miktar kan alınır. Daha sonra ise alınan kan laboratuvar ortamında, bir makine yardımı ile yüksek hızlarda döndürülür. Bu işlem kanda yer alan bazı maddelerin tüpün dibine çökmesine bazılarının ise yüzeyde toplanmasına sebep olur. Laboratuvar işleminden sonra tüpün içerisindeki onarıcı hücreler bakımından zengin plazma sıvısı alınır. Daha sonra ise bu sıvı hastanın saç derisine uygulanır. Böylece uygulamanın yapıldığı bölge hızla iyileşmeye ve canlanmaya başlar.

Aegean Health Group – PRP Tedavisi

Saç PRP’si ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.