Porselen Lamine Kaplama

Porselen Lamine Kaplama

Dişler, yalnızca işlevleri değil görünümleri ve gülüşe kattıkları estetik değer açısından da oldukça önemlidirler. Bu yüzden dişlerde meydana gelen şekil bozuklukları, kırıklar, çürükler ve renk değişimleri birçok bireyi rahatsız eder. Saydığımız sebeplerden diş görünümlerinde olumsuzluklarla karşılaşmış olan bireyler, estetik diş hekimliği uygulamalarına yönelmektedirler. Bu uygulamalar arasında en çok tercih edilenlerden biri de porselen lamine uygulamasıdır.

Porselen lamine uygulaması ile; dişlerde görülen renk değişimlerinin, kırıklar sebebi ile oluşan şekil bozukluklarının ve dişler arasında meydana gelen eşitsizliklerin gülümseme üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek mümkündür. Bu uygulama sırasında dişlerin ön yüzeylerine porselenden yapılan, oldukça ince ve beyaz olan yaprak katmanlar geçirilir. Bu katmanlar dişler arasındaki boşlukları; diş üzerindeki lekeleri ve şekil bozukluklarını gizlerler. Olması gerekenden küçük ve sivri olan dişlere çok daha estetik bir görünüm kazandırırlar. Hem beyaz hem de düzenli bir diş görünümü oluşturdukları için gülüş tasarımı gibi uygulamalar sırasında oldukça sık tercih edilirler.

Porselen lamine ve benzer diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Porselen Lamine Nedir?

Porselen lamineler, diş yüzeylerine yerleştirilmeleri ile dişlerin beyaz, düzenli ve estetik açıdan zengin bir görünüm kazanmalarına imkân sağlayan tabakalardır. Bu tabakalara, ince ve estetik yapıları sebebi ile Latince yaprak manasına gelen ‘’lamine’’ ismi verilmiştir. Bu yüzden porselen lamine işlemi halk arasında ‘’yaprak kaplama’’ ismi ile de bilinmektedir.

Porselen lamine uygulaması sırasında dişlerin yapısına zarar verilmez. Bu uygulama, oldukça ince ve zarif yapıda olan porselen katmanların, dişlerin ön yüzeylerine yerleştirilmesi ile yapılır. Böylece uzun ve meşakkatli bir işleme gerek kalmadan dişlere daha estetik bir görünüm kazandırmak mümkün olur.

Porselen Lamine Neden Yapılır?

Porselen lamine uygulaması şu gibi sebeplerden yapılabilmektedir:

 • Dişler arasında yer alan boşlukları kapatmak, gizlemek.
 • Diş renginde meydana gelen kalıcı değişimleri gizlemek, ön dişler arasında uyumlu ve estetik bir renk dengesi kurmak.
 • Dolgu uygulaması sebebi ile oluşan, estetik olmayan görüntüyü gidermek.
 • Dişte oluşan şekil bozukluklarının diş ve gülümseme üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek.
 • Dişlerin yapısında veya düzeninde meydana gelmiş olan bozuklukların diş görünümü üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek.
 • Bireylerin düzenli, sağlıklı, beyaz ve estetik açıdan kusursuz bir diş görünümüne sahip olmalarını sağlamak.

Porselen Lamine’in Avantajları Nelerdir?

Porselen lamine uygulamasının avantajları arasında şunlar yer alır:

 • Diğer diş tedavileri gibi meşakkatli bir uygulama süreci yoktur.
 • Lamine tedavisi için yapılan hazırlıklar dışında dişler üzerinde bir işlem gerçekleştirilmez.
 • Dişe eklenen yaprak katmanlar oldukça ince bir yapıya sahiptir, ışık geçirgenlikleri yüksektir. Bu yüzden sebep oldukları estetik görünüm doğal bir şekilde sağlanır.
 • Renk değişimlerine ve aşınmalara karşı dişleri korurlar.
 • Sağlam bir yapıya sahiptirler.
 • Bir veya birden fazla dişe uygulanabilirler.
 • Kişiye özel olarak hazırlanırlar.

Porselen Lamine Kimlere Yapılabilir?

Porselen lamine uygulaması, 18 yaşını doldurmuş ve diş gelişimini tamamlamış olan bireylere uygulanabilir. Bireylerin reşit olmaları dışında aranan birkaç kriter daha vardır. Bu kriterlere göre şu kişiler de porselen lamine uygulaması için uygun olmayabilirler:

 • Diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığı (bruksizm) olan kişiler.
 • Dişlerinin kapanma pozisyonunda ileri bozukluklar olan kişiler.
 • Dişlerinde aşırı çapraşıklık ve yerleşim bozukluğu olan kişiler.
 • Dişlerinde ileri derecede çürükler bulunan kişiler.
 • Diş etleri ile ilgili bazı sorunlara sahip kişiler.
 • Dişler için zararlı olan bazı ağız alışkanlıklarına sahip olan kişiler.

Uygulama için engel teşkil eden durumlar ortadan kaldırıldıktan sonra bu kişiler de porselen lamine kaplama yaptırabilirler.

Porselen Lamine’in Kullanım Ömrü Nedir?

Porselen laminelerin kullanım süresini belirleyen en önemli faktör ağız ve diş bakımıdır. Ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapan, rutin doktor kontrollerini aksatmayan bireyler porselen laminelerini 15 yıla kadar kullanabilmektedir. Bu süre bahsettiğimiz faktörlere göre 5 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

Porselen Lamine Nasıl Yapılır?

Porselen lamine uygulaması genel olarak iki aşamadan meydana gelmektedir. Öncelikle hastanın ağız ve diş ölçümleri yapılır. Daha sonra ise bu ölçümler ışığında hastanın ağız ve diş yapısına en uygun lamineler üretilir. Son olarak da dişler uygulama için hazırlanır ve porselen lamineler yerleştirilir. Lamine işleminin uygulanacağı diş sayısına göre seansların sayısı ve süresi değişiklik gösterebilir.

Aegean Health Group – Porselen Lamine

Porselen lamine ve benzer diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.