Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite, insanların yaşam standartlarını oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Bu yüzden vücut kitle indeksleri belirli bir sınırın üzerinde olan bireyler, obezite cerrahisi kapsamında yapılan cerrahi operasyonlara başvururlar. Bu operasyon sayesinde kişilerin mide hacimleri küçültülür. Bazı operasyonlar sırasında sindirilen yiyeceklerin, bağırsaklardan emilim seviyesi de kısıtlanır. Böylece bireyler hızla kilo vermeye başlarlar ve obezite sebebi ile yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulurlar.

Obezite cerrahisi sonrasında bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Bu değişiklikler, hastaların yeni mide kapasitelerine alışabilmeleri ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeleri için gereklidir. Bu değişiklikler kapsamında bireylerin; aldıkları kalorileri, kalorileri hangi tür besinlerden alacakları ve hangi aralıklarla yemek yiyecekleri düzenlenebilir. Bahsettiğimiz düzenleme sürecini kilo vermek için yapılan diyetlerle kıyaslamamak gerekir. Çünkü bu düzenlemeler kilo vermek için yapılan diyetlere kıyasla çok daha kolay ve sağlıklıdırlar. Obezite cerrahisi sonrasında yapılan birçok değişiklik, operasyon sonrasında sağlıklı bir mide formu oluşturabilmek için yapılan önlemlerden ibarettir. Yani bu değişikliklerin birçoğu kalıcı değildir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme düzeni diyetisyenler tarafından hastaya özel olarak oluşturulur. Bu beslenme programı sayesinde hastaların sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri sağlanır. Vücut, bu beslenme programı kapsamında seçilen gıdalar yardımı ile desteklenir. Böylece hastalar hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde ideal kilolarına ulaşırlar.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme düzeni hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, vücut kitle indeksi belli bir seviyenin üstünde olan hastaları, ideal kilo aralıklarına döndürmek için yapılan cerrahi operasyonlardır. Bu operasyonlar arasında; Gastrik Bypass Ameliyatı, Tüp Mide Ameliyatı gibi cerrahi uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar sayesinde hastaların mide hacimleri küçültülür. Gastrik bypass ameliyatında, mide hacminin küçültülmesinin yanı sıra, sindirilen besinlerin ince bağırsaklarda kat ettiği yol da kısaltılır. Bu, sindirilen besinlerin daha az emilmesini ve dolayısıyla vücudun daha az kalori almasını sağlar.

Hastalar, obezite cerrahisi sonrasında bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır. Bu değişiklikler hem kilo verme sürecinin daha sağlıklı geçmesini hem de bireylerin çok kısa bir sürede ameliyatın avantajlarını fark etmelerini sağlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Obezite cerrahisi sonrasında hastalara, alanında uzman diyetisyenler tarafından özel beslenme programları oluşturulur. Bu programlar özellikle de ameliyattan sonraki ilk 2 ay için oldukça önemlidir. Diyetisyen tarafından seçilen gıdalar hastaların, geçirdikleri operasyonlar sonrasında çok daha çabuk iyileşmelerini ve iyileşme sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmamalarını sağlar.

Genel olarak bahsetmek gerekirse obezite cerrahisi sonrası beslenme programı 4 aşamadan oluşur. Bu aşamalar şunlardır:

  • 1.Aşama – Berrak Sıvı Dönemi: Hastaların operasyondan sonra gıda aldığı ilk dönemdir. Hemen hemen 2 gün devam eder. Bu dönemde hastalar; su, bitki çayı ve tanesiz çorba gibi gıdalar tüketebilirler.
  • 2.Aşama – Tam Sıvı Dönemi: 1. aşamadan sonraki 2 haftalık süreçtir. Bu süreçte hastalar pek çok sıvı gıdayı tüketebilirler. Ancak bu gıdaların oda sıcaklığında olması, şekersiz, asitsiz, yağsız ve laktozsuz olması önerilir. Bu süreçte laktozsuz süz, taze sıkılmış meyve suları, protein tozuyla hazırlanan beslenme formülleri ve diyetisyen tarafından uygun görülen çorbalar tüketilebilir.
  • 3.Aşama – Püre Dönemi: Bu dönemde hastalar püre haline getirilmiş, yumuşak besinler tüketebilirler. Sebze ve meyve püreleri, peynirler, yumuşak etler ve yumurta tüketilebilir. Bu dönem ameliyattan sonraki 16. ila 30. gün arasını kapsar.
  • 4.Aşama – Az Yağlı Katı Gıda Dönemi: Ameliyatın ilk ayından sonra hastalar az yağlı katı gıdalar tüketmeye başlayabilirler. Bu süreçte düzenli olarak su içilmesi ve fazla yağlı gıdalardan uzak durulması önerilir. Et yemekleri ile birlikte sebze yemekleri de düzenli olarak tüketilmelidir, protein alımı aksatılmamalıdır.

Diyetisyenler ameliyat sonrası beslenme süreçleri hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaklardır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Diyetisyen Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Obezite cerrahisi sonrası beslenme danışmanlığı, hastanın ameliyat sonrası mide hacmine alışabilmesi ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmesi için çok önemlidir. Obezite cerrahisi sonrasında vücutta birçok değişim meydana gelir. Vücudun bu değişimlere alışabilmesi için beslenme danışmanlığı gibi hizmetler büyük önem taşır.

Aegean Health Group – Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenme danışmanlığı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.