Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu

Nazolabial bölge, burun kanatları ile ağız çevresi arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Bu bölgede yer alan deri, mimiklerin kullanımına ve ilerleyen yaşa bağlı olarak kırışabilir. Bölgede ‘’nazolabial çizgi’’ adı verilen çizgiler görülebilir. Nazolabial çizgiler, burun kanatlarından başlayıp dudakların kenarlarına kadar inerler. Bu bölgede görülen kırışıklıklar ve çizgiler bireyin; olduğundan daha yaşlı, mutsuz ve yorgun görünmesine sebep olabilirler. Bu çizgilerin oluşumunu önlemek veya çoktan oluşmuş çizgileri gidermek adına birçok kozmetik ve tıbbi uygulama vardır. Nazolabial dolgu da bu uygulamalar arasında en sık tercih edilenlerden biridir.

Nazolabial dolgu ile burun çevresinden ağız kenarına kadar inen çizgiler giderilebilir, bu bölgede kalan kırışıklıklar ortadan kaldırılabilir. Böylece kişiler çok daha estetik, genç ve canlı bir yüz görünümüne sahip olurlar. Bu işlem hyaluronik asit isimli özel dolgu malzemesi ile yapılır. Hyaluronik asit, cilt dokusunda da doğal olarak bulunduğu için cilt ile iyi bir uyum sağlar, cildi destekler ve kırışık görüntüyü ortadan kaldırır.

Nazolabial dolgu ve diğer dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial dolgu, nazolabial bölgedeki kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi için kullanılan dolgu uygulamasıdır. Bu bölge burun kanatları ile ağız kenarları arasında yer alır. Zaman içerisinde çeşitli mimiklerin kullanımına, kilo alıp vermeye veya ileri yaşa bağlı olarak bu bölgede kırışıklık oluşabilir. Burun kanatlarından başlayıp dudakların kenarlarına kadar inen nazolabial çizgi belirgin bir görünüm kazanabilir. Bu durum yüzün estetik bütünlüğünü olumsuz etkileyebilir. Nazolabial dolgu, hyaluronik asit isimli dolgu malzemesi ile bu bölgedeki kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi için yapılan uygulamadır. Bu uygulama sırasında kesi veya dikiş gibi cerrahi işlemler gerçekleştirilmez. Bu yüzden iyileşme süreci çok daha konforlu ve hızlıdır.

Nazolabial Dolgu Neden Yapılır?

Nazolabial dolgu, burun kanatları ile ağız çevresi arasında kalan bölgedeki kırışıklıkların giderilmesi, yüze genç bir görünüm kazandırılması için yapılır. Bahsettiğimiz bölgede;

  • Mimik kullanımına,
  • İlerleyen yaşa.
  • Cilt tipine,
  • Genetik özelliklere,
  • Yüz anatomisine,
  • Yanlış dinlenme veya uyku pozisyonlarına bağlı olarak nazolabial çizgi adı verilen çizgi oluşabilir. Bu çizgiye aynı sebeplerden görülen kırışıklıklar da eşlik edebilir.

Nazolabial çizgi ve kırışıklıklar zaman içerisinde derinleşir. Bu da yüzde mutsuz bir ifade oluşmasına, yanakların sarkık bir görünüm kazanmasına ve kişinin olduğundan daha yaşlı algılanmasına yol açabilir. Nazolabial dolgu, bu gibi estetik kusurların giderilmesi için yapılır. Böylece bireyler, estetik bütünlüğü sağlanmış, genç ve çekici bir yüz görünümüne sahip olabilirler.

Nazolabial Dolgu Kimlere Yapılabilir?

Nazolabial dolgu, 18 yaşını doldurmuş ve işleme engel olabilecek bir sağlık durumu olmayan her bireye yapılabilir. Reşit olmayan bireylere ile hamilelik veya emzirme döneminde olan kadınlara nazolabial dolgu uygulaması önerilmez.

 Nazolabial Dolgu Kalıcı Mıdır?

Nazolabial dolgu kalıcı bir uygulama değildir. Bu uygulama sırasında kullanılan hyaluronik asit isimli madde, ciltte de doğal olarak bulunur. Yani cilt ile kolay bir şekilde uyum sağlar ve cildin doğal değişim süreçlerine katılır. Bu süreçte zaman içerisinde diğer dokular arasında erir. Böylece cilt yüzeyinde oluşturduğu hacimli görünüm ortadan kaybolur. Nazolabial dolgunun etkisi 12 ay ila 18 ay kadar devam edebilir. Bu süre cilt tipi gibi faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır?

Nazolabial dolgu öncesinde, işlem bölgesine anestezik krem uygulaması yapılır. Böylece kişinin işlem sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenir.

Daha sonra ise doktor tarafından önceden belirlenmiş olan bölgelere, hyaluronik asit isimli dolgu maddesi enjekte edilir. Bu madde yardımı ile bölge, kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırma amacıyla şekillendirilir. Böylece çok daha genç, sıkı ve canlı bir cilt görünümü elde edilir.

Nazolabial dolgu uygulaması 20 ila 30 dakika kadar sürebilir. Bu süre yapılacak olan işlemin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. 

Nazolabial Dolgu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Nazolabial dolgu sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak bir gün kadar dolgu bölgesine su temas ettirilmemesi önerilir. Yine bir gün boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden uzak kalınması gerekir. Nazolabial dolgu sonrasında, uygulama bölgesinde hafif şişlikler ve kızarıklıklar oluşabilir. Bu şişlik ve kızarıklıklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçerler.

Doktorlar, nazolabial dolgu sonrası süreçler hakkında gerekli bilgilendirmelerde bulunacaklardır.

Aegean Health Group – Nazolabial Dolgu

Nazolabial dolgu ve diğer dolgu uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.