Migren Botoksu

Migren Botoksu

Migren, beyinde yer alan birtakım sinir ve kan damarı kümelerinde meydana gelen değişiklikler sonucu görülür. Ataklar haline kendini gösteren bu rahatsızlık, bireylerde ciddi baş ağrılarına, mide bulantılarına, ışığa ve sese karşı hassasiyete sebep olarak hastaların günlük yaşantılarını etkilemektedir. Bireyler bunlarla birlikte daha birçok rahatsız edici belirti deneyimleyebilirler.

Migren atakları sırasında görülen ağrılar; çok şiddetli olmaları ve kişinin günlük yaşamını oldukça olumsuz etkilemeleri ile bilinirler. Migren atakları bazı dış etmenler tarafından tetiklenebilirler. Bu tetikleyici faktörler arasında ağır fiziksel aktivite, kızarmış yiyecekler, çay ve kahve gibi içecekler bulunmaktadır.

Migren tedavisi, genelde migrenin yol açtığı belirtileri geçici olarak ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalarla yapılır. Günümüzde ise migren botoksu olarak bilinen uygulama, migren ataklarının sıklığını ve etkilerini büyük oranlarda azaltabilmektedir. Bu yüzden migren hastaları tarafından sıkça tercih edilirler.

Etkinliği tesadüfen fark edilmiş olan migren botoksu, günümüzde etkinliği ve güvenirliliği kanıtlanmış güncel tıbbi bir uygulamadır. Özellikle de migreni önlemek için kullanılan ilaç ihtiyacını tamamen veya büyük oranda ortadan kaldırdığı için tercih edilmektedir.

Migren botoksu hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Migren Botoksu Nedir?

Migren botoksu, migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmak için kullanılan özel bir botoks uygulamasıdır. Bu uygulama ile migren ataklarına yol açabilen sinir ve kaslar arasından iletimi sağlayan ve ağrıya sebep olan maddeleri düzenleyerek bazı kas ve sinir aktiviteleri azaltılır. Böylece migrenin tetiklenmesi ve atakların meydana gelmesi büyük oranda engellenmiş olur.

Migren atakları sırasında görülen belirtiler bireylerin günlük yaşamını etkileyebilmektedir. Bazen 2 gün boyunca devam eden bu ataklar sebebi ile bireyler iş ve sosyal yaşamlarından izole olabilmektedirler. Bu atakları ve ataklar sırasında görülen belirtileri önlemek adına yoğun bir ilaç kullanımı gerekebilmektedir. İlaç tedavisi de beraberinde başka yan etkiler getirmektedir. Bu yüzden birçok migren hastası, migren botoksunu çok daha etkili bir tedavi olarak görür.

Migren Botoksu Neden Yapılır?

Migren botoksunun yapılma amaçları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ataklar sırasında görülen belirtilerin şiddetini azaltmak.
  • Atakların daha az sıklıkla görülmesini sağlamak.
  • Migren tedavisinde kullanılan ilaçlara olan ihtiyacı azaltmak.
  • Migren tedavisinde kullanılan ilaçların yol açtığı yan etkilerden kurtulmak.
  • Migren atağı sırasında görülen baş ağrılarının şiddetlenmesini engellemek.
  • Bireylerin ataklara bağlı olarak iş hayatlarından ve sosyal yaşamlarından uzak kalmalarını önlemek.

Migren Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Migren botoksu, 18 yaşını doldurmuş olan ve uygulamaya engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan her bireye uygulanabilir. 2013 yılından bu yana dünyanın her yerindeki kadın ve erkek migren hastaları; migren botoksu ile tedavi olmayı seçmektedir. 

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Migren botoksu, hasta için özel olarak hazırlanmış tedavi planına göre uygulanır. Bu plan dahilinde, uygulamanın hangi bölgelere yapılacağına karar verilir. Böylece migren ataklarının isabetli ve başarılı bir şekilde önlenmesi sağlanır.

Migren botoksu, saçlı derinin altında kalan şakak bölgesine uygulanabilir. Aynı şekilde alın ve başın farklı bölgelerine de özel enjeksiyon uygulamaları yapılabilmektedir. Bu bölgelere ense ve omuz bölgeleri de eşlik edebilmektedir.

Migren botoksu hemen hemen 15-20 dakika içerisinde tamamlanır. Bu süre işlemin kapsamına göre bazı kişilerde daha kısa veya daha uzun olabilmektedir. Migren botoksu genelde bir hafta içerisinde etkisini göstermeye başlar. Bu etkiler birinci aya girildiğinde çok daha belirginleşirler.

Migren Botoksu Tekrarlanabilir Mi?

Migren botoksu tekrarlanabilen bir uygulamadır. Genelde her botoks uygulamasında olduğu gibi ortalama 4-6 ay içerisinde migren botoksunun etkileri de kaybolmaya başlar. Ancak isteyen bireyler, etkilerin kaybolmaya başladığını fark ettiklerinde migren botoksunu tekrar yaptırabilirler.

Migren Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Migren botoksu sonrasında bireyler günlük yaşamlarına geri dönebilirler. Ancak bu sürede dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlara örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Botoks sonrası ağır fiziksel faaliyetlerden ve sportif aktivitelerden uzak durulması önerilir. Bu aktivitelerden 1 gün boyunca uzak kalmak yeterli olabilmektedir.
  • Botoks yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır, botoks bölgesi ovalanmamalıdır.
  • Botoks sonrasında bir gün duş alınmaması önerilmektedir.
  • Doktor önerisine bağlı olarak botoks öncesi ve sonrasında bir süre kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmesi gerekebilir.

Doktorunuz migren botoksu sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir. 

Aegean Health Group– Migren Botoksu

Migren botoksu ve diğer botoks uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.