Mide Botoksu

Mide Botoksu

Kilo sorunlarının, insanların genel sağlığı üzerinde oldukça zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Günümüzde oldukça yaygın olan bu sorunlar, obezite gibi hastalıklar şeklinde de kendilerini gösterebilirler. Bu gibi rahatsızlıklar sırasında vücutta aşırı miktarlarda yağ dokusu birikir. Biriken yağ dokusu kişilerin hareketlerini kısıtlayabilir, organların ve dokuların çalışmalarını kısıtlayabilir. Bu da tansiyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Günümüzde kilo sorunlarını gidermek amacıyla yapılan birçok tıbbi uygulama vardır. Mide botoksu da bu uygulamalar arasında sıkça tercih edilenlerden biridir.

Mide botoksu, midenin gündelik döngülerini bir miktar yavaşlatır. Yani öğünlerin ardından artışa geçen asit salınımı azalır ve midenin boşalma hızı yavaşlatılmış olur. Bu da bireyde açlık hissi oluşturan bazı hormonların salınımını yavaşlatır ve açlık hissinin yeniden gelişmesi geciktirilmiş olur. Mide botoksu, en nihayetinde bireyin açlık hissini geciktirerek yeme isteğinin normal seviyelerde kalmasını sağlar. Bu da zaman içerisinde bireyin kilo vermesine yardımcı olur.

Mide botoksu ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz. 

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, midenin belirli bölgelerine yapılan botoks enjeksiyonları ile midenin işlevini kontrollü ölçüde yavaşlatmak amacıyla yapılan uygulamadır. Bu uygulama endoskopik yöntemlerle gerçekleşir. Yani mideye ulaşmak için herhangi bir cerrahi yönteme başvurulmaz. Mide botoksu sayesinde midenin işleyiş hızı bir miktar yavaşlatılır. Böylece bir öğün sonrasında midedeki yiyeceklerin sindirimi daha yavaş gerçekleşir. Bu uygulama sayesinde açlık hissine yol açan Gherlin isimli hormonun salınımı da bir miktar yavaşlamaktadır. Tüm bu etkiler, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir beslenme programı ile kişinin hızla kilo vermesine yardımcı olur. 

Mide Botoksu Neden Yapılır?

Mide botoksu, bireylerin mide işlevlerini yavaşlatmak ve geç acıkmalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Midenin belli bölgelerine uygulanan botoks enjeksiyonları; yemeklerin sindirilme ve midenin boşalma hızını yavaşlatır. Bireyin acıkmasına sebep olan hormonların salınımını da azalttığı için acıkma hissinin oluşmasını geciktirir. Öğünlerden sonra kan şekerinde meydana gelen ani düşmeler ve yükselmeler için de olumlu etkileri vardır. 

Mide Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Mide botoksu 18 yaşından büyük olan ve botoks işlemine engel olabilecek bir sağlık durumu olmayan her bireye yapılabilir. Mide botoksu için aranan bir diğer şart ise kişinin vücut kitle endeksinin 27 ila 35 arasında olmasıdır. Bu uygulama, vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde veya 27’nin altında olan bireylere önerilmez. 

Mide Botoksu Kalıcı Mıdır?

Mide botoksunun etkileri kalıcı değildir. Diğer botoks uygulamalarının da olduğu gibi, mide botoksunun da etkileri hemen hemen 6 ay içerisinde kaybolur. Bu süre bazı faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Mide botoksu, talep dahilinde yaklaşık 6 aylık periyotlarla 3 defaya kadar uygulanabilir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu doktor tarafından hastaya özel olarak hazırlanan süreçler dahilinde yapılır. Bu süreçler, hastanın sedasyon (derin uyku) altına alınması ile başlar. Yani mide botoksu sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz.

Mide botoksu uygulaması sırasında cerrahi kesilere ve dikişlere ihtiyaç duyulmaz. Bu işlem endoskopik yöntem ile yapılır. Yani botoks enjeksiyonları, hastanın ağzından midesine ulaştırılan özel bir cihaz yardımı ile yapılır. Enjeksiyon bölgeleri doktor tarafından özel olarak belirlenir. Mide botoksu hemen hemen 20 dakika içerisinde tamamlanır. Bu süre kişiden kişiye bir miktar değişiklik gösterebilmektedir.

Mide Botoksu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastalar, mide botoksu uygulaması sonrası kısa bir dinlenmenin ardından taburcu edilirler. Uygulama sırasında herhangi bir cerrahi işleme başvurulmadığı için hastaları uzun bir iyileşme süreci beklemez. İşlemden hemen sonra gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Mide botoksu sonrasında ortalama 2 ila 3 gün içerisinde iştahta azalma görülecektir. Takriben 2 hafta içerisinde de kilo verme sürecinin başlaması beklenir. Bu süreçte hastalara özel bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bu beslenme programı için alanında uzman bir diyetisyenden danışmanlık talep edilebilir. Böylece kilo verme süreci hasta için hem daha sağlıklı hem de daha verimli bir hale getirilebilir. Doktorlar, mite botoksu sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaklardır.

Aegean Health Group – Mide Botoksu

Mide botoksu ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.