Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması

Obezite ve kilo problemleri, günümüzde en sık rastlanılan sağlık sorunları arasında gelmektedir. Bu gibi rahatsızlıklar hem günlük yaşamı zorlaştırabilmekte hem de kişilerin genel sağlıkları için sorunlar yaratabilmektedir. Obezite rahatsızlığına sahip olan bireylerin, tansiyon, diyabet ve benzer hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Bu rahatsızlıklar hem fazla kilolardan hem de obeziteye bağlı görülebilen hareket azlığından meydana gelebilirler. Kilo problemi yaşayan bireyler, ideal kilolarına kavuşabilmek ve yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulabilmek için çeşitli tıbbi uygulamalar tercih edebilmektedir. Mide balonu uygulaması da bunlardan biridir.

Mide balonu uygulaması, gıda alımını kısıtlayarak bireyin kilo vermesini sağlar. Mideye yerleştirilen, içi suyla veya hava ile dolu olan bu balonlar, mide hacminin belli bir kısmını kaplarlar. Böylece alınabilecek gıda miktarını kısıtlamış olurlar. Bu da bireyin, zaman içerisinde kilo vermesine yardımcı olur.

Mide balonu ve benzer uygulamalar ile alakalı detaylı bilgi için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz. 

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, mideye yerleştirilen içi su veya hava ile dolu bir haznedir. Bu hazne sayesinde mide hacmi belli bir miktar azaltılmış olur. Mide balonu genelde endoskopik yöntemlerle mideye yerleştirilir. Yani mide balonu uygulaması sırasında cerrahi kesiler veya dikişler kullanılmaz. Mide balonu sayesinde yeme miktarında ve yeme sıklığında azalma görülür. Böylece bireyler daha az yemekle daha uzun süre tok hissedebilirler. Bu da bireylerin çeşitli egzersizler ve beslenme programlarının da yardımı ile kolayca kilo vermesine yardımcı olur.

Birçok mide balonu çeşidi vardır. Bunlardan bazıları 12 ay kullanılabilirken bazıları 6 aylık kullanım için uygundur. Yine bazı mide balonlarını kullanım süreleri bittikten sonra çıkarmak gerekirken bazıları ise kendiliğinden mide içerisinde erir. Mide balonu seçimi sırasında hastanın talepleri ve ihtiyaçları ön planda tutulur.

Mide Balonu Neden Takılır?

Mide balonu, mide hacmini geçici olarak azaltmak amacıyla takılır. Böylece bireylerin gıda alımı bir miktar sınırlandırılır. Kilo sorunu olan bireyler, mide balonu uygulaması sayesinde öğünlerini ve yeme miktarlarını düzenleyebilirler. İyi bir beslenme düzeni ve aktif bir yaşam sayesinde kolayca fazla kilolarından kurtulabilirler.

Mide Balonu Kimlere Takılabilir?

Mide balonu, 18 ila 60 yaşları arasında bulunan ve işleme engel olabilecek bir sağlık sorunu olmayan kişilere takılabilir. Mide balonu uygulamasının bir diğer şartı ise bireyin vücut kitle endeksinin 27 veya 27’nin üstünde olmasıdır. Hastaların mide balonu işlemine uygunluğu, alanında uzman doktorlar tarafından dikkatle araştırılır. Bu uygulama, hafif kilo problemleri yaşayan ve daha ince vücut ölçülerine sahip olmak isteyen bireylere önerilmez. 

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu endoskopik yöntemle takılır. Yani işlem sırasında herhangi bir cerrahi kesi veya dikiş uygulaması yapılmaz.

Mide balonu öncesinde hastalara anestezi uygulaması yapılır. Böylece hastaların ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur. Anestezi işleminden sonra hastanın yemek borusu, midesi ve bağırsakları herhangi bir sorunun varlığı yönünden araştırılır. Eğer uygulama açısından engel oluşturabilecek bir sorun yoksa balonu yerleştirme işlemine geçilir. Bu işlem sırasında mide balonu, özel aparatlar yardımı ile hastanın ağzından midesine yerleştirilir. Daha sonra ise mide balonunun sorunsuz bir şekilde yerleştirilmiş olduğundan emin olmak için yeniden endoskopi işlemi yapılır. Eğer bir sorun tespit edilmezse, son olarak hastanın midesinde yer alan balon, hava veya sıvı ile doldurulur. Tüm işlemler yaklaşık 15 dakika içerisinde son bulur. Ancak bu süre kişiden kişiye bir miktar değişiklik gösterebilmektedir.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Nasıl Bir Süreç Beklenmelidir?

Mide balonu uygulaması sonrasında hastalar, genelde birkaç saat hastanede misafir edildikten sonra taburcu edilirler. Uygulama sonrasında mide ağrısı, kusma ve kramp gibi bazı yan etkiler görülebilir. Ancak bu etkiler çoğu hastada 3 gün, bazı hastalarda ise 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadırlar. Operasyon sonrasında hastalar doktor önerisine göre 1 ila 3 gün sonra işlerine geri dönebilirler. Ancak bir süre ağır ve yorucu fiziksel aktivitelerden uzak kalınması önerilir.

Mide balonu uygulamasından sonra beslenmenin düzenlenmesi gerekebilmektedir. Hastalara bu uygulama sonrası uzman bir diyetisyenden danışmanlık almaları önerilir. Böylece operasyondan sonra beklenen kilo verme süreci hem sağlıklı hem de daha verimli devam edebilir.

Aegean Health Group – Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.