Meme Küçültme Estetiği

Meme Küçültme Estetiği

Meme estetikleri gerek dünyada gerekse de ülkemizde en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasındadırlar. Kadınlar için önemli estetik ölçütlerden olan memeler; meme estetiği operasyonları ile beden ölçüleri ile uyumlu ve estetik açıdan zengin bir görünüme kavuşabilirler. Meme küçültme estetiği de bu operasyonlar arasında yer alır.

Meme küçültme estetiği ile bel ağrılarına yol açabilecek kadar büyük, sarkık bir görünüme sahip olan memeler küçültülebilir. Böylelikle vücut ölçüleri ile uyumlu, dik ve toplu bir meme görünümü elde edilebilir.

Memelerin büyüklüğüne bağlı olarak bazı bireyler; sırt ve omuz ağrıları yaşayabilmekte, uygun kıyafetler bulmakta zorlanabilmektedirler. Buna ek olarak bazı bireyler, meme büyüklüğüne bağlı oluşabilen simetrik olmayan, sarkık görünümden de rahatsız olabilirler. Bahsettiğimiz bu durumlar meme küçültme estetiği ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Meme küçültme estetiği ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Meme Küçültme Estetiği Nedir?

Meme küçültme estetiği, estetik veya sağlık problemlerine yol açabilecek kadar büyük olan memelerin küçültülmeleri ve toplu bir görünüme kavuşturulmaları için yapılan operasyondur. Bu operasyon tıp dilinde ‘’Redüksiyon Mamoplasti’’ ismi ile de bilinmektedir.

Büyük memelere sahip olmanın bazı zorlu yanları olabilir. Bireyler memelerinin büyüklükleri sebebi ile sırt, omuz ve boyun ağrıları çekebilirler. Yine büyük memeler sebebi ile kambur bir duruşa sahip olabilirler. Memelerin görünümü vücut hatları ile uyumlu olmayacak derecede büyük, sarkık veya orantısız olabilir. Meme küçültme ameliyatı bahsettiğimiz olumsuz durumların ortadan kaldırılması; simetrik, dik ve toplu bir meme görünümün sağlanması için tercih edilebilir. 

Meme Küçültme Estetiği Neden Yapılır?

Meme küçültme estetiği; estetik veya fiziksel sebeplerden kişiye rahatsızlık verecek ölçüde büyük olan memelerin küçültülmesi için yapılır.

Bazı bireyler genetik olarak büyük memelere sahip olabilirler. Bazılarında da emzirme ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak memelerde sarkma meydana gelebilir. Memeler büyüklükleri ve ağırlıkları sebebi ile bireylerin kambur bir duruşa sahip olmalarına yol açabilir. Buna bağlı olarak sırt, boyun ve omuz ağrıları deneyimlenebilir. Meme küçülme estetiği hem bu durumların giderilmesi hem de memenin estetik bir görünüme sahip olabilmesi için yapılır.

Meme Küçültme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Operasyona engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa meme küçültme estetiği reşit olan her kadına uygulanabilir. Meme dokularının, vücudun geri kalanı ile birlikte 18 yaşına kadar geliştiği düşünülmektedir. Bu gelişimin olması gerektiği gibi devam edebilmesi açısından 18 yaşından küçük olan bireylere meme küçültme estetiği uygulanmaz. Bu kişiler 18 yaşlarını doldurduklarında meme küçültme estetiği talep edebilirler. Bazı özel durumlarda 18 yaşından daha küçük bireylere de meme küçültme estetiği uygulanabilir. 

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Yani bireyler operasyon sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Operasyon sırasında özel cerrahi kesi teknikleri kullanılır. Bu teknikler yardımı ile büyüklüğe yol açan fazla meme ve deri dokuları alınır. Meme başının yeniden konumlandırılması da işleme eşlik edebilir. Daha sonrasında ise özel dikiş uygulamaları ile kesiler kapatılır. Meme küçültme operasyonu 2,5 saat ile 4 saat içerisinde son bulmaktadır. Bu süre memenin büyüklüğüne ve yapılan operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatından sonra hastalar bir gece boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süre boyunca gerekli sargı ve bakım uygulamaları yapılır, hastanın genel durumu belirli aralıklarla kontrol edilir.

Taburcu olan hastalar hızla iyileşmeye başlarlar. Bu süre içerisinde memelerde ödeme bağlı bir miktar şişlik görülebilir. Şişlik ve olası hissizlik hemen hemen bir hafta içerisinde ortadan kaybolur. Hastalar bir ila iki hafta içerisinde doktor önerisine göre günlük yaşamlarına dönebilirler. Ancak bu süre zarfında özel sütyenler kullanmaları önerilir. Operasyondan yaklaşık 6 hafta sonra büyük oranda iyileşme görülür.

Meme Küçültme Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme küçültme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak.
  • Operasyon bölgesinin bakımını aksatmamak.
  • Operasyon sonrası doktor kontrollerini aksatmamak.
  • Kol, omuz ve göğüs kaslarını zorlayabilecek egzersizlerden veya hareketlerden kaçınmak.
  • Olası enfeksiyon riskine karşı kişisel hijyene dikkat etmek.

Doktorlar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgilendirmeleri yapacaklardır.

Aegean Health Group – Meme Küçültme Estetiği

Meme küçülme estetiği ve diğer meme estetikleri hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.