Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Dikleştirme Estetiği

Meme estetikleri, özellikle de 2010’lu yıllardan itibaren tüm dünyada oldukça ilgi görmeye başlamışlardır. Kişiye özel olarak planlanan bu uygulamalar ile birlikte memelerin şekline, büyüklüklerine ve duruşlarına müdahale etmek mümkündür. Meme estetikleri sayesinde memelerin dik, toplu ve bireyin beden ölçüleri ile uyumlu bir görünüme kavuşması sağlanabilir. Bu operasyonlar arasında en sık tercih edilenlerinden biri de meme dikleştirme estetiğidir.

Memeler ilerleyen yaş, çocuk emzirme ve genetik faktörlere bağlı olarak sarkık bir görünüme sahip olabilirler. Özellikle de büyük memelere sahip olan kadınların memeleri çok daha kolay sarkabilmektedir. Bu durum meme dikleştirme estetiği ile birlikte giderilebilmektedir.

Meme dikleştirme estetiği hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz. 

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir?

Meme dikleştirme estetiği; memelerin dik, toplu ve dolgun bir görünüme kavuşabilmesi için gerçekleştirilen estetik operasyondur. Bu operasyon tıp dilinde ‘’Mastopeksi’’ ismi ile de bilinmektedir.

Memeler zaman içerisinde yanlış sütyen kullanımı, emzirme ve benzer birçok faktöre bağlı olarak sarkabilirler. Memelerdeki sarkık görünüm estetik olarak bazı kadınların hoşuna gitmeyebilir. Meme dikleştirme estetiği ile birlikte bu sarkık görüntüyü gidermek mümkündür. Hastaya özel olarak planlanan bu operasyon sırasında memelerin boyutlarına göre çeşitli silikon dolgular uygulanabilir. Memelerin büyüklüğüne bağlı görülen sarkma durumlarında ise protez uygulamaları yerine fazla dokuların alınması tercih edilir. Bu işlem sırasında bazı dokular yeniden konumlandırılır. Böylece memelerin dik, dolgun ve estetik açıdan çekici bir görünüm kazanması sağlanır.

Meme Dikleştirme Estetiği Neden Yapılır?

Meme dikleştirme estetiği çeşitli faktörler sebebi ile sarkma meydana gelmiş olan memelerin dikleştirilmesi için yapılır. Çocuk emzirme gibi durumlar meme hacminin sürekli değişmesine buna bağlı olarak da memelerde sarkma oluşmasına yol açar. Bazı kişiler de genetik olarak sarkık memelere sahip olabilirler. Yine ileri yaş da meme sarkmasına yol açabilen faktörler arasında değerlendirilir. Memelerde meydana gelen sarkmalar, bireyleri psikolojik veya fiziksel olarak rahatsız etmedikleri takdirde gayet doğaldırlar. Ancak bazı bireyler sarkık görünümden memnun olmadıkları için meme dikleştirme operasyonunu tercih edebilirler.

Meme Dikleştirme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Meme dikleştirme estetiğinin yapılabilmesi için reşit olma şartı aranmaktadır. 18 yaşından küçük olan bireylerde memeleri meydana getiren dokular hala gelişim sürecinde olabilirler. Bu gelişimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için meme dikleştirme estetiği 18 yaşını doldurmuş olan bireylere uygulanır. Eğer meme dikleştirme estetiği yaptırmak isteyen birey emziren bir anne ise emzirme dönemi bittikten sonra operasyonun tercih edilmesi önerilir.

Meme Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme estetiği genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Yani meme dikleştirme operasyonu sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.  Bu operasyon iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki büyük memelerde yer alan fazla meme dokusunun alınmasıdır. Daha sonra ise dik bir görünümün oluşabilmesi için meme uçları yeniden konumlandırılırlar. Meme hacminin dik bir görünüm için yeterli olmadığı durumlarda ise meme bölgesine silikon protezler yerleştirilebilir. Buna ek sarkmaya sebep olan fazla deri dokuları alınabilir. Yine bu işlem sırasında da meme uçları dik görünümün pekiştirilebilmesi için daha önce planlanmış olan bir bölgeye taşınabilirler. Meme dikleştirme estetiği genelde iki saat içerisinde tamamlanır ancak bu süre yapılan operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Meme Dikleştirme Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme dikleştirme estetiğinden sonra hastalar aynı gün taburcu olabilir veya bir gece hastanede misafir edilebilirler. Bu süre boyunca gerekli pansuman uygulamaları yapılır ve hastanın genel takibi sağlanır. Taburcu olan hastalar ortalama 3 ila 7 gün içerisinde doktor talimatına bağlı olarak günlük yaşamlarına dönebilirler. İlk günlerde memelerde görülebilecek olan morluk ve şişlikler bir hafta içerisinde büyük oranda kaybolurlar. Operasyondan sonra memelerin ideal görünümlerini almaları 3 ayı bulabilir.

Meme Dikleştirme Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme dikleştirme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Doktorun önerdiği süre boyunca özel sütyenler kullanılmalıdır.
  • Operasyon bölgesinin bakımı ihmal edilmemelidir.
  • Sırt üstü bir dinlenme ve uyku pozisyonu seçilmelidir.
  • Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Doktorlar dikkat edilmesi gereken konular hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir. 

Aegean Health Group – Meme Dikleştirme Estetiği

Meme Dikleştirme estetiği ve diğer meme estetikleri hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.