Meme Büyütme Estetiği

Meme Büyütme Estetiği

Meme estetikleri günümüzde en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer almaktadırlar. Bu operasyonlar ile memenin büyüklüğüne, şekline, beden ile uyumuna ve dikliğine müdahale edilebilir. Böylece estetik açıdan zengin ve vücut ölçüleri ile uyumlu bir meme görünümü elde edilebilir.

Avrupa’da ve ülkemizde meme estetikleri arasında en çok tercih edilen operasyon meme büyütme estetiğidir. Genetik veya gelişimsel sebeplerden küçük memelere sahip olan kadınlar, bu operasyon ile büyük ve beden ölçüleri ile uyumlu olmaları için özel olarak planlanmış memelere sahip olabilirler. Meme büyütme estetiği sırasında eş zamanlı olarak memedeki sarkık görünüm gibi durumlara da müdahale etmek mümkündür. Meme büyütme estetiği tamamı ile hastaların ihtiyaçlarına ve taleplerine özel olarak planlanır.

Meme büyütme estetiği ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Meme büyütme estetiği, meme hacminin çeşitli protez uygulamaları ile arttırılması, memelere büyük ve dolgun bir görünüm kazandırılmasıdır. Bu operasyon tıp dilinde ‘’Augmentasyon Plastisi’’ olarak bilinir.

Meme büyütme estetiği, bireyin de doğrudan dahil olduğu özel bir planlama sürecinden sonra gerçekleştirilir. Böylece bireyin taleplerine uygun ve estetik açıdan zengin bir meme görünümü elde edilebilir.

Meme büyütme estetiğinde meme hacmini büyütmek için özel silikon dolgular, hastanın kendi yağ dokuları veya tuzlu su içeren dolgular kullanılabilir. Bu dolgular, planlanan şekilde meme bölgesine yerleştirilirler. 

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Memeler kadın bedenindeki önemli estetik ölçütler arasında yer alırlar. İşlevsel sorunlara yol açmadıkları sürece küçük memeler de gayet normal ve sağlıklıdırlar. Ancak bazı kadınlar büyük memelere sahip olmak isteyebilirler. Bu yüzden de meme büyütme estetiği gibi operasyonları tercih edebilirler. Buna ek olarak bazı kadınların memeleri arasında boyut farkı olabilir. Bu da kadınların memelerini beğenmemelerine ve buna bağlı olarak özgüven problemleri yaşamalarına yol açabilir. Bu durumda da meme büyütme estetiği tercih edilebilir.

Meme Büyütme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Operasyona engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece meme büyütme estetiği, 18 yaşından büyük olan her bireye uygulanabilir. Meme dokularının 18 yaşına kadar geliştiği düşünülmektedir. Bu yüzden meme büyütme estetiği reşit olmayan bireylere uygulanmaz. 

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu yüzden meme büyütme estetiği sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

Operasyon sırasında, daha önceden belirlenen protez malzemeleri planlanan şekilde meme bölgesine yerleştirilirler. Bu protezler meme bölgesine üç farklı yerden yerleştirilebilirler. Bunlar; memenin hemen altındaki bölge, koltuk altı bölgesi ve meme ucu bölgeleridir. Hastanın taleplerine göre bu üç bölgeden birisi seçilebilir. Protezler yerleştirildikten sonra özel dikiş uygulamaları ile kesi kapatılır.

Meme büyütme estetiği hemen hemen 1 ila 2 saat arasında tamamlanmaktadır ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Meme Büyütme Esteti Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme büyütme estetiğinden sonra hastalar genelde bir gece boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süre boyunca hastaların gerekli sargı işlemleri yapılır. Tansiyon ve nabız gibi vital bulguları düzenli olarak kontrol edilir. Ertesi gün ise kontrollerden sonra taburcu edilirler.

Ameliyattan sonraki bir hafta içerisinde memede şişlik ve morarma görülebilir. Bu durum gayet normaldir. Şişlik ve morluklar zaman içerisinde hızla kaybolurlar. İyileşme süreci boyunca özel sütyenler kullanılması önerilebilir. Meme üzerindeki dikiş izleri zaman içerisinde epey silik bir görünüme kavuşurlar. Dikiş izlerinin konumu, protezlerin hangi bölgeden yerleştirildiğine göre değişiklik gösterebilir.

Hastalar genelde 10 ila 15 gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden doktorların tavsiyelerini ve talimatlarını dikkate almak gerekir. Böylece iyileşme süreci çok daha hızlı ve konforlu geçebilir.

Meme Büyütme Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme büyütme estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Operasyon bölgesinin kuru ve temiz kalmasına dikkat etmek gerekir.
  • Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir.
  • Doktorun önerdiği süre boyunca zıplama ve koşma gibi hareketler yapmamak gerekir.
  • Meme bölgesini fiziksel darbelerden sakınmak gerekir.
  • İyileşme süreci boyunca doktorun önerdiği sargı uygulamalarını yapmak veya özel sütyenleri kullanmak gerekir.

Doktorlar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Aegean Health Group – Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.