Lingual Ortodonti Tedavisi

Lingual Ortodonti Tedavisi

Çapraşıklık, çürüklerle birlikte dişlerde en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Diş düzenindeki bozukluklar ve çapraşıklıklar genelde gelişimsel faktörler sebebi ile ortaya çıkarlar. Bireylerin konuşmalarını, çiğneme fonksiyonlarını ve gülüşlerini olumsuz etkileyebilirler. Bu bozukluklar çeşitli ortodonti tedavileri ile giderilebilirler. Ortodonti, dişlerin çene üzerinde ideal bir dizilime sahip olmalarına yönelik çalışmalar yürüten bir diş hekimliği dalıdır. Ortodonti tedavileri sırasında hareketli ve sabit braketler kullanılır. Bu braketler yardımı ile dişler ideal konumlarına yönlendirilir.

Lingual ortodonti genelde estetik hassasiyetleri olan bireyler tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında, normalde dişin ön yüzeyine yerleştirilen tel ve braketler; dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilirler. Böylece dışarıdan fark edilmezler. Lingual ortodonti tedavisi bu sebepten halk arasında ‘’görünmez diş teli tedavisi’’ olarak da bilinmektedir. Bu uygulama, ortodonti tedavisine ihtiyaç duyan ancak diş tellerinin görünümü sebebi ile tedavi olmak istemeyen hastalar için oldukça idealdir.

Lingual ortodonti tedavisi ve benzer ortodonti uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir?

Lingual ortodonti tedavisi, dişlerdeki çapraşıklığın dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilen braketler yardımı ile giderilmesidir. Bu braketler ve teller dişlerin arka yüzeylerine yerleştirildikleri için normal diş tellerinin aksine dışarıdan belli olmazlar. Böylece görünümleri sebebi ile diş teli kullanmak istemeyen hastalar da gönül rahatlığı ile ihtiyaç duydukları ortodontik tedaviye ulaşabilirler.

Lingual Ortodonti Tedavisi Hangi Amaçlarla Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisi şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Dişlerde yer alan düzen bozukluklarını gidermek.
  • Dişlerde yer alan çapraşıklığı gidermek.
  • Birbirleri üzerine binen dişleri düzeltmek.
  • Ağız dışına veya içine doğru çıkıntı yapan dişleri düzeltmek.
  • Çeşitli sebeplerden tam olarak sürülmemiş, diş etinin arkasında kalmış olan dişlerin sürülmesini sağlamak.
  • Dişlerdeki kapanma bozukluklarını gidermek.

Lingual ortodonti, bu bahsi geçen amaçları dışarıdan belli olmayan diş telleri ile gerçekleştirir. Yani tedavi sırasında hastalar tarafından istenmeyen bir diş teli görünümünü önlemek de tedavinin amaçlarından biridir.

Lingual Ortodonti Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Lingual ortodonti tedavisi 12 yaşından büyük olan bireylere yapılabilir. 12 yaşından küçük olan hastalarda ise daha çok koruyucu ve önleyici diş hekimliği uygulamaları tercih edilir. Yer tutucular gibi apareyler sayesinde sürekli dişlerin olması gerektiği gibi sürülmesi sağlanır. Bu da sonradan oluşabilecek çeşitli ortodontik problemlerin önüne geçmek için yapılır. Koruyucu ve önleyici tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda, yaş şartı da sağlandıktan sonra lingual ortodonti tedavisi tercih edilebilir. Lingual ortodonti tedavisi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sıkça kullanılmaktadır.

Lingual Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Lingual ortodonti tedavisinin, diğer ortodonti uygulamalarına göre en büyük avantajı; tedavi sırasında kullanılan braketlerin dişlerin arka yüzeyine yerleştirilmeleridir. Böylece pek çok hasta tarafından beğenilmeyen veya arzulanmayan diş teli görünümü ortadan kaldırılmış olur. Dişlerin arka yüzeyine yerleştirilen braketler ve teller; aynı normal diş telleri gibi dişleri ideal konumlarına doğru yönlendirirler. Böylece hem ihtiyaç duyulan ortodonti tedavisi mümkün hale gelir hem de tedavi süresince hastaların memnun olmadıkları diş teli görünümü dişlerin arka yüzeyinde kalmış olur. 

Lingual Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lingual ortodonti tedavisinde de diğer ortodonti uygulamalarında olduğu gibi detaylı bir planlama süreci vardır. Bu süreçte gerekli muayeneler gerçekleştirilir. Ağız, diş ve çene ile alakalı birtakım ölçümler yapılır. Bu ölçümler ışığında hasta için en uygun braketler seçilir. Braketlerin nasıl yerleştirileceği, diş tellerinin hangi tarafa hangi büyüklükte bir kuvvet uygulayacakları kararlaştırılır. Tüm bu planlamalar tamamlandıktan sonra hastaya özel olarak üretilen braketler dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilirler. Daha sonra ise diş telleri bu braketler yardımı ile gerdirilir. Böylece dişleri ideal konumlarına yönlendirmek için sürekli ancak ayarlı bir kuvvet uygulayan düzenek kurulmuş olur. Bu düzenek zaman içerisinde dişlerin, ideal konumlarına ve düzenlerine kavuşmalarını sağlar.

Lingual ortodonti tedavisi 12 ila 24 ay kadar sürebilmektedir. Bu süre hastanın diş düzenindeki bozukluğa ve tedavinin gidişatına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Tedaviyi gerçekleştiren diş hekimi, konu hakkında hastasını detaylı olarak bilgilendirecektir.

Aegean Health Group – Lingual Ortodonti Tedavisi

Lingual ortodonti tedavisi ve benzer ortodonti uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.