Labioplasti Operasyonu

Labioplasti Operasyonu

Vajinanın görünümünü etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında en önemlilerinden biri ise vajina dudaklarıdır. Vajina dudakları; dış dudaklar (labia majör) ve iç dudaklar (labia minör) olarak ikiye ayrılırlar. İç dudaklar, dış dudakların hemen altında kalırlar ve vajinal açıklıkları çevrelerler. Bu dudaklar zaman içerisinde bazı faktörlere bağlı olarak sarkabilir ve yıpranabilirler. Genetik olarak da daha sarkık ve uzun bir yapıya sahip olmaları mümkündür. Bahsettiğimiz sarkık, uzun veya orantısız görünüm bazı tıbbi problemlere yol açabilmekle birlikte bireyleri estetik açıdan da rahatsız edebilir. Bu yüzden çeşitli genital estetik operasyonlarına başvurmak isteyebilirler.

Labioplasti operasyonu, vajina dudaklarını şekillendirmek ve dudaklara daha estetik bir görünüm kazandırmak için tercih edilir. Bu operasyon ile birlikte vajina dudakları, birbirleri ve çevre dokular ile daha uyumlu bir görünüme kavuşabilirler.

Labioplasti operasyonu hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, vajinal dudakların birbirleri ile orantılı, çevre dokularla uyumlu ve estetik bir görünüme kavuşabilmeleri için yapılan genital bölge estetiğidir. Labioplasti operasyonları genelde vajina iç dudakları için tercih edilir. Vajina iç dudakları bazı bireylerde genetik sebeplerden daha büyük ve sarkık bir yapıya sahip olabilir. Bu durum kişilerin cinsel yaşamlarını ve sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Labioplasti operasyonu ile birlikte vajina iç dudaklarındaki sarkık görünüm giderilebilir, vajinaya estetik açıdan daha zengin bir görünüm kazandırılabilir.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Labioplasti operasyonu çoğunlukla vajinanın daha estetik bir görünüme sahip olması için gerçekleştirilir. Vajina dudaklarında meydana gelen büyüme ve sarkma; bazı bireylerde cinsel birliktelikler sırasında ağrıya ve rahatsızlık hissine yol açabilmektedir. Buna ek olarak vajina iç dudaklarında meydana gelen aşırı büyümenin; bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini de arttırdığı bilinmektedir. Yani estetik amaçlı olmasının yanı sıra birtakım rahatsızlıkları önlemek için de labioplasti operasyonuna başvurulabilir.

Labioplasti Kimlere Yapılabilir?

Labioplasti operasyonu 18 yaşından büyük olan ve operasyona engel olabilecek bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Vajina iç dudaklarının 18 yaşına kadar büyüdüğü ve geliştiği düşünülmektedir. Bu yüzden reşit olmayan bireylere labioplasti operasyonu yapılmaz. 

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu, bireylerin taleplerine ve ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde gerçekleşebilir. Labioplasti operasyonu sırasında yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak planlanırlar. Bu işlemler genel veya lokal anestezi altında gerçekleştiği için hastalar herhangi bir ağrı hissi duymazlar. Hastaya özel olarak planlanan işlemlerle; vajina dudaklarının küçültülmesi, şekillendirilmesi ve orantılı bir hale getirilmesi mümkün olur. Labioplasti operasyonu genelde 30 ila 60 dakika içerisinde son bulmaktadır ancak bu sürenin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak gerekir. 

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Labioplasti operasyonundan sonra hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilirler. Labioplasti sonrası iyileşme süreci diğer cerrahi operasyonlara kıyasla çok daha kolay ve konforludur. Hastalar birkaç gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler. Operasyondan sonraki birkaç gün vajina dudakları, ödem oluşumu sebebi ile şişebilir. Bu geçici bir durumdur ve hekim önerisi doğrultusunda yapılan soğuk kompres uygulamaları ile şişliklerden daha hızlı kurtulmak mümkündür. Operasyondan sonra 30 gün içerisinde büyük oranda iyileşme görülür.

Operasyon sırasında kullanılan dikiş iplikleri özel bir yapıya sahiptir. Bu iplikler genelde iki hafta içerisinde kendiliğinden erirler. Yani hastaların dikiş aldırmak için hastaneye gelmelerine gerek kalmaz.

İyileşme sürecinin konforlu ve sorunsuz geçebilmesi için hekim önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulması tavsiye edilir. Böylece cerrahi operasyona bağlı komplikasyon (ikincil rahatsızlıklar, sorunlar) riski en aza indirilmiş olur.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Labioplasti ameliyatı olan hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar:

  • Pansumanlar aksatılmamalıdır ve hekim önerileri doğrultusunda uygulanmalıdır.
  • Havuz ve hamam gibi kamusal alanlarda bulunmamak gerekir. Mümkünse ayakta duş alınması önerilir.
  • Doktorun belirttiği süre boyunca cinsel birliktelikte bulunmamak gerekir. Bu süre genelde 4 haftadır.
  • Tam iyileşme sağlanana kadar ağır fiziksel aktivitelerden ve vajina bölgesinde gerginliğe sebep olabilecek egzersizlerden uzak durmak gerekir.
  • Olası enfeksiyon risklerine karşı kişisel hijyene özen gösterilmesi önerilir.

Doktorlar, dikkat edilmesi gereken konular üzerine hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir. 

Aegean Health Group – Labioplasti Operasyonu

Labioplasti operasyonu ve diğer genital estetik operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.