Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık zarı cinsel birliktelikler, kazalar ve bazı ağır fiziksel aktivitelere bağlı olarak zarar görebilir. Kızlık zarı yırtıldığı takdirde çoğu zaman hafif bir ağrıya ve bir miktar kanamaya sebep olur. Bazı durumlarda ise kanama ve ağrı görülmeyebilir. Bunun sebebi kızlık zarının farklı yapılarda olabilmesidir. Yırtılmaya veya hasara sebep olan olayın da kanamanın varlığı ve miktarı üzerinde etkisi vardır. Eğer kızlık zarının hasar görmüş olduğundan şüpheleniliyorsa kızlık zarı muayenesi olarak bilinen işlem tercih edilebilir. Bu işlem sayesinde kızlık zarının bütünlüğü ve fiziksel durumu kontrol edilir. Eğer bir hasar veya yırtılma söz konusu ise bireyler kızlık zarı onarma işlemini tercih edebilirler.

Kızlık zarı onarma uygulaması ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, tıp dilinde ‘’hymen’’ olarak bilinen ve vajina girişinde bulunan yapıdır. Bu zarımsı dokunun vajinayı dış tehlikelere karşı belirli oranlarda koruduğu düşünülmektedir. Bunun haricinde farklı bir fizyolojik görevi yoktur. Kızlık zarı bazı toplumlarda ‘’bekaret’’ kavramını simgelemektedir. Bu tamamı ile sosyokültürel bir çıkarımdır.

Kızlık zarı her bireyde aynı yapıya ve görünüme sahip değildir. Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hassas bir yapıya sahip olan bu zar genelde ilk cinsel birliktelik ile birlikte yırtılır. Yırtılma sırasında hafif bir ağrı ve kanama görülebilir. Kızlık zarı bazı sportif faaliyetler ve vajina bölgesine alınan fiziksel darbeler sonucu da zarar görebilmektedir. Günümüzde çeşitli özel uygulamalar ile birlikte hasarlı kızlık zarı dokusunu onarmak mümkündür.

Kızlık Zarı Onarımı Nedir?

Kızlık zarı onarımı, herhangi bir sebepten yırtılmış olan kızlık zarının özel dikiş teknikleri ile onarılmasıdır. Bu işlem tıp dilinde ‘’hymenoplasti’’ ismi ile de bilinmektedir.

Kızlık zarı onarımı geçici veya kalıcı olarak yapılabilir. Bu seçeneklerden hangisinin tercih edileceği tamamen bireyin kendisine bırakılır. Geçici kızlık zarı onarımı sonrasında 1 hafta içerisinde dikişlerin kendiliğinden erimesi beklenir. Bu yüzden genelde birlikteliğin gerçekleşeceği günden en erken 1 hafta önce yaptırılması önerilir. Kalıcı kızlık zarı onarımında ise dikişler kalıcıdır. Bu yüzden geçici kızlık zarı onarımındaki gibi zamanlama önerisinde bulunulmaz. Her iki onarım şeklinde de cinsel birliktelik gerçekleştiğinde kızlık zarı tekrar yırtılır ve kanama görülür.

Kızlık Zarı Onarımı Kimlere Yapılabilir?

Kızlık zarı onarımı reşit olan her bireye uygulanabilir. Yani kızlık zarı onarımı yaptırmak isteyen bireylerin 18 yaşından büyük olması gerekir. Bunun haricinde herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır.

Geçici Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı onarımı, genelde lokal anestezi altında gerçekleşen bir uygulamadır ancak bazı durumlarda genel anestezi de tercih edilebilir. Bu uygulama sırasında yırtılmış olan kızlık zarı, vajina duvarının karşı tarafında dikilir. Geçici kızlık zarı onarımında kullanılan iplikler kendiliğinden eriyen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden genelde cinsel birliktelikten 3 ila 7 gün önce uygulanması tercih edilir. Geçici kızlık zarı onarımı genelde 10 dakika içerisinde son bulur. Uygulamanın süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı onarımı lokal veya genel anestezi altında yapılabilen bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında flep tekniği olarak bilinen özel yöntem kullanılır. Flep tekniği sayesinde iyileşme gerçekleştikten sonra cinsel birliktelik ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gözlenir. Yani geçici kızlık zarı onarımındaki gibi bir süre sınırlandırması yoktur. Kızlık zarı onarımı genelde 20 dakika ila 30 dakika içerisinde tamamlanır. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Kızlık Zarı Onarımı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı onarımı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra doktorun önerdiği süre boyunca cinsel birliktelik önerilmez. Bu süre 4 ila 6 hafta arasında değişiklik gösterebilir.
  • Bir süre hamam, havuz ve kaplıca gibi kamusal alanlarda bulunulmaması önerilir.
  • Hijyen kurallarına ve operasyonun gerçekleştiği bölgenin temizliğine dikkat edilmesi önerilir.
  • Operasyondan sonra lekelenme tarzı hafif kanamalar görülebilir, bu durumda günlük hijyenik ped kullanımı tercih edilebilir.
  • Mümkünse operasyonun gerçekleştiği gün duş alınmaması, banyo yapılmaması önerilir. Daha sonra ise ayakta duş alınması tavsiye edilmektedir.

Doktorlar, kızlık zarı onarımı sonrası gerekli bilgilendirmeyi detaylı olarak yapacaklardır.

Aegean Health Group – Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık zarı onarımı ve diğer uygulamalar ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.