Karın Estetiği – Karın Germe

Karın Estetiği – Karın Germe

Karın, vücudun estetik bütünlüğü açısından çok önemli bir bölgedir. Bu bölge zaman içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak sarkabilir. Karın derisi üzerinde çatlaklar oluşabilir. Karın derisinin çatlak ve sarkık bir görünüme sahip olması birçok insan tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden gerek ülkemizde gerekse de dünyada her yıl binlerce insan karın germe operasyonlarını tercih etmektedir.

Karın bölgesinde doğum ve obezite ameliyatları gibi operasyonlar sonucunda sarkmalar görülebilir. Bu sarkmalar aşırı kilo verimine bağlı olarak da görülebilmektedir. Sarkmalara ek olarak deri yüzeyinde çatlaklar da görülebilir. Tüm bu durumlar karın estetiği operasyonları ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bu operasyon sayesinde düz ve çekici bir karın görünümü elde etmek mümkündür.

Karın estetiği ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Karın Estetiği Nedir?

Karın estetiği, karın bölgesinde yer alan fazla derinin ve yağların alınması ile yapılan bir estetik operasyondur. Halk arasında ‘’Karın Germe Estetiği’’ olarak da bilinen bu operasyon, tıp dilinde ‘’Abdominoplasti’’ olarak isimlendirilir.

Bu operasyon sayesinde alt karın ve orta karın bölgelerinde bulunan fazla yağ dokusu alınabilir. Bahsettiğimiz bölgelerde gergin ve canlı bir deri görünümünün sağlanması için fazla deri dokusu da alınabilir. Böylece karın kaslarının daha belirgin; karnın ise daha sıkı, ince ve düz bir görünüme sahip olması sağlanır. Bu operasyon ile ayrılan karın kaslarını sıkılaştırmak ve göbek deliğini yeniden konumlandırmak da mümkündür.

Karın Estetiği Neden Yapılır?

Karın estetiği, karında yer alan fazla deri ve yağ dokusunun alınması ile karna estetik, düz bir görünüm kazandırmak için yapılır.

Alt ve orta karın bölgesinde yer alan deri; gebelik ve doğumlara bağlı olarak zaman içerisinde sarkabilir. Bazı bireylerde ise aşırı kilo verimine bağlı olarak deri sarkması görülebilir. Bahsettiğimiz durumlar sonucu karın bölgesinde çatlaklar da görülebilmektedir. Karın bölgesinde görülen çatlaklar önce açık kırmızı tonlarında kendilerini belli ederler. Daha sonra ise zaman içerisinde beyaz, ten rengi bir görünüm kazanırlar. Hem bu çatlaklar hem de sarkmalar karın estetiği operasyonu ile giderilebilmektedir.

Karın Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Karın estetiği 18 yaşından büyük olan ve operasyona engel olabilecek bir sağlık sorunu olmayan herkese yapılabilir. Karın bölgesinde yer alan bağ dokuların, kasların ve diğer benzer dokuların 18 yaşına kadar gelişmeye devam ettiği düşünülmektedir. Bu yüzden 18 yaşından küçük olan bireylere bu operasyon önerilmez. Reşit olan her erkek ve kadın talep ettikleri takdirde karın estetiği yaptırabilirler. 

Karın Estetiği Nasıl Yapılır?

Karın estetiği genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Yani karın germe operasyonu sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Karın estetiği ameliyatı sırasında yapılacak olan işlemler ve bu işlemlerin hangi şartlar altında gerçekleşeceği doktor tarafından önceden planlanır. Bu kararlaştırma sürecinde hastanın talepleri ön plandadır.

Bu operasyon sırasında çeşitli özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri kullanılır. İşlem sırasında liposuction yönteminden de yararlanılmaktadır. Liposuction yöntemi ile karın bölgesindeki fazla yağ dokusu alınır. Daha sonra karın derisi; karnın gergin, ince ve düz bir görünüme sahip olabilmesi için gerilir. Operasyon sırasında göbek deliği de taşınabilir, daha estetik bir görünüm sağlanabilmesi için yeniden konumlandırılabilir. Karın estetiği operasyonu yapılacak olan işlemlere ve bu işlemlerin kapsamına göre 4 ila 6 saat içerisinde tamamlanır.

Karın Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın estetiği sonrası hastalar 1 ila 2 gece boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bu süre boyunca operasyon bölgesinin bakımı sağlanır ve hastanın genel sağlığı düzenli olarak kontrol edilir.

Ameliyat sonrasında takılan drenler, genelde ameliyattan 3 ila 4 gün sonra çıkarılırlar. Hastalar doktor önerisine bağlı olarak bir hafta içerisinde sosyal yaşamlarına dönebilirler. Ancak bu süre büyük oranda yapılan operasyonuna kapsamına bağlıdır. Bazı durumlarda hastaların daha uzun süre dinlenmeleri gerekebilir. 

Karın Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karın estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • İlk bir hafta boyunca şiddetli öksürmemeye ve hapşırmamaya dikkat edilmelidir.
  • Ameliyattan sonraki ilk 3 gün boyunca banyo yapılmamalıdır. Daha sonra doktor önerisine göre yapılabilir.
  • Ağır fiziksel aktivitelerden, dikişlere zarar verebilecek hareketlerden ve sportif faaliyetlerden doktorun önerdiği süre boyunca kaçınılması gerekir.
  • Kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekir.
  • Doktorun önerdiği süre boyunca korse kullanımının aksatılmaması önerilir.

Doktorlar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Aegean Health Group – Karın Estetiği

Karın estetiği (Karın germe) ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.