Kalça Estetiği

Kalça Estetiği

İnsan vücudundaki birtakım bölgeler vücudun estetik bütünlüğü açısından çok önemlidir. Bu bölgeler vücut ölçülerini doğrudan etkilerler. Kalça da bu bölgelerden biridir. Kalçanın, vücudun geri kalanı ile orantılı bir ölçüye, çekici bir şekle sahip olması birçok kadın tarafından istenilen bir durumdur. Ancak bazı kişilerin kalçalarında sarkmalar ve fazla yağlanma gibi problemler görülebilir. Bu problemler kalçanın vücut ile uyumsuz, fit olmayan bir görüntüye sahip olmasına yol açabilir. Kalça estetiği, bahsettiğimiz problemlerin ortadan kaldırılması için en sık tercih edilen operasyonlardan biridir.

Kalça estetiği sayesinde vücudun geri kalanı ile orantılı, belirgin ve çekici bir kalça görünümü elde edilebilir. Bu operasyon sayesinde kalça küçültülebilir, kalçadaki orantısızlıklar giderilebilir; kalça hastanın talepleri doğrultusunda adeta yeniden şekillendirilebilir.

Kalça estetiği ve diğer estetik uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Kalça Estetiği Nedir?

Kalça estetiği; kalçayı küçültmek, büyütmek, gerdirmek veya kalçayı şekillendirmek için uygulanan estetik operasyondur. Bahsettiğimiz bu işlemler farklı özel yöntemlerle yapılırlar. Bu işlemler sayesinde vücut ölçüleri ile uyumlu, çekici ve kalkık bir kalça görünümü elde edilebilir. Kalça estetiği sayesinde kalçada bulunan şekil bozuklukları, sarkmalar ve benzeri problemler giderilebilir. Bu operasyon doktor tarafından tamamen hastaya özel olarak planlanır.

Kalça Estetiği Neden Yapılır?

Kalça estetikleri genel olarak üç ana amaç doğrultusunda yapılmaktadırlar. Bu amaçlar;

  • Kalça Büyütme: Kalça estetiği, küçük ve düz bir görünüme sahip olan kalçalara hacim kazandırmak; dolgun ve çekici bir kalça görünümü oluşturmak için yapılabilir.
  • Kalça Küçültme: Kalça estetiği, büyük ve vücut ölçüleri ile uyumsuz kalçaların; küçültülmeleri, bu kalçaların vücut yapısına göre özel olarak şekillendirilmeleri için yapılabilir.
  • Kalça Germe: Kalça estetiği, kalçada meydana gelen sarkmaların ortadan kaldırılması; sıkı, toplu ve hacimli bir kalça görünümü sağlanması için yapılabilir.

Bu işlemler sırasında kalçaların daha kalkık ve çıkık bir görünüm kazanmasına yönelik uygulamalar da yapılabilmektedir.

Kalça Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Kalça estetiği 18 yaşını doldurmuş olan ve operasyona engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkese yapılabilir. Kalçayı meydana getiren dokuların 18 yaşına kadar geliştiği düşünülmektedir. Bu gelişimin olması gerektiği gibi devam edebilmesi için kalça estetiği, 18 yaşından küçük olan bireylere önerilmez. Bu kişiler reşit olduktan sonra kalça estetiği yaptırabilirler. 

Kalça Estetiği Nasıl Yapılır?

Kalça estetiği planlanan işlemlerin kapsamına göre genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Bu operasyon sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

Kalça estetiği sırasında birçok farklı işlem gerçekleşebilmektedir. Hangi işlemlerin yapılacağı, hastanın taleplerine göre kararlaştırılır.

  • Kalça estetiği, kalçayı büyütmek amacıyla yapılıyorsa vücudun belli bölgelerinden alınan yağ dokuları kalçaya aktarılabilir. Eğer bu işlem yetersiz kalırsa kalça bölgesine silikon protezler eklenebilir.
  • Kalça estetiği, kalçayı küçültmek amacıyla yapılıyorsa kalçada yer alan yağ dokuları liposuction işlemi ile alınabilir. Alınan yağ dokuları, kalçanın diğer bölgelerindeki orantısızlıkları ve şekil bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilir.
  • Kalça estetiği kalçada meydana gelen sarkmayı önlemek ve gergin bir kalça görünümü elde etmek için yapılıyorsa cerrahi işlemlere başvurulur. Bu cerrahi işlemler sayesinde fazla deri dokusu bölgeden alınır, kalan deri dokusu ise sıkı bir kalça görünümü elde edilmesi için gerdirilir.

Kalça estetiği, yapılması planlanan işlemlerin kapsamına göre farklı sürelerde tamamlanabilir.

Kalça Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kalça estetiği sonrasında hastalar, yapılan operasyonun kapsamına göre bir gece boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bazı hastalar ise birkaç saatlik bir dinlenmenin ardından taburcu edilebilirler. Hastanede geçen süre boyunca hastaların genel kontrolleri sağlanır ve operasyon bölgesine gerekli bakımlar uygulanır.

Kalça estetiği sonrası iyileşme süreci, operasyonun hangi amaçla ve ne şekilde gerçekleştiğine göre değişiklik gösterebilir. Kalça estetiği operasyonları sonrasında genelde dikiş alınması gerekmez.

Hastalar, operasyondan hemen hemen iki gün sonra duş alabilirler. Kalça estetiği sonrasında doktor önerisine göre bir süre kalça korsesi kullanmak gerekebilir. Bu korseler düzenli olarak kullanılmalı, ihmal edilmemelidirler. Operasyon sonrasında doktor önerisine göre bir süre sportif faaliyetlerden ve yorucu aktivitelerden uzak durulması önerilir. Yine kalçayı incitebilecek hareketlerden uzak durmak, mümkünse oturup kalkarken dikkatli olmak gerekir. Doktorlar gerek iyileşme süreci gerekse de dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaklardır.

Aegean Health Group – Kalça Estetiği

Kalça estetiği ve diğer estetik operasyonlar ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.