Göz Estetiği

Göz Estetiği – Göz Çevresi Estetiği

Gözler gerek işlevleri sebebi ile gerekse de yüze kattıkları estetik değer açısından oldukça önemlidirler. Göz çevresinde; gözlerin, görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmelerine, korunmalarına ve yüz ile uyumlu bir bütünlük sağlamalarına yardımcı olan dokular vardır. Göz kapağı, bu dokulara örnek olarak verilebilir. Göz çevresindeki dokularda meydana gelen yıpranma, kırışıklık, sarkıklık ve benzer durumlar gözlerin, yüzün bütünü ile kurduğu estetik bağı bozabilir. Buna ek olarak göz kapağı düşüklüğü gibi durumlar, kişilerin görüşlerini de bir miktar etkileyebilmektedir. Göz çevresinde yer alan estetik ve işlevsel kusurlar göz çevresi estetiği ile ortadan kaldırılabilir.

Göz çevresi estetiği sayesinde göz kapaklarındaki içe veya dışa dönüklük giderilebilir. Göz kapağı düşüklüğü gibi hem estetik hem de işlevsel sorunlara yol açan rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Göz kapaklarındaki yağ plakları alınabilir, göz altında yer alan sarkmalar giderilebilir. Böylece göz çevresindeki bazı işlevsel sorunlarla birlikte estetik kusurlar da ortadan kaldırılmış olur.

Göz estetiği ve göz çevresi estetiği hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Göz Çevresi Estetiği Nedir?

Göz çevresi estetiği, gözün çevresinde bulunan dokulardaki estetik kusurların giderilebilmesi için yapılan operasyondur. Gözler, sosyal etkileşimler sırasında yüzün en ön planda olan organlarından biridir. Bu yüzle kurdukları estetik bütünlük çok önemlidir. Bu estetik bütünlük göz çevresinde yer alan dokuların yıpranması sonucu bozulabilir. Göz kapaklarında düşüklük ve sarkmalar meydana gelebilir. Bu durum hem alt hem de üst göz kapaklarında meydana gelebilir. Alt göz kapaklarında sarkmalara bağlı gözaltı torbaları oluşabilir. Tüm bu rahatsızlıklar ve estetik kusurlar, göz çevresi estetiği ile tedavi edilebilmektedir.

Göz Çevresi Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Göz çevresi estetiği ile şu gibi işlemler yapılabilir:

  • Göz çevresi estetiği ile göz kapağı düşüklüğü (pitozis) tedavi edilebilir. Üst göz kapaklarında genetik veya gelişimsel sebeplerden düşüklük meydana gelebilir. Bu durum ileri yaşa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Göz kapağı düşüklüğü, göz çevresi estetiği ile tedavi edilebilmektedir
  • Göz kapaklarının ilerleyen yaş sebebi ile içeri dönük bir pozisyon alması durumu, göz çevresi estetiği ile tedavi edilebilir. Bu durum genelde alt göz kapaklarında meydana gelir.
  • Göz kapaklarının dışarı dönük olma durumu göz çevresi estetiği ile tedavi edilebilmektedir. Genelde ileri yaş sebebi ile görülen bu durum, alt göz kapaklarında daha sık görülmektedir.
  • Göz kapağında oluşan yağ plakları göz çevresi estetiği ile tedavi edilebilir. Bu durum kadınlarda, erkeklerde olduğundan daha sık meydana gelir.
  • Alt ve üst göz kapaklarında bulunan torbalanmalar da göz çevresi estetiği ile giderilebilir.

Bunlara ek olarak göz çevresindeki daha birçok estetik kusur, göz çevresi estetiği ile giderilebilmektedir. Bu operasyon, hastaların gözleri ile yüzleri arasında iyi bir estetik bütünlük kurulmasına olanak sağlar. Böylece hem göz çevresi hem de yüzün geri kalanı çok daha genç ve canlı bir görünüm kazanır. 

Göz Çevresi Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Göz çevresi estetiği 18 yaşından büyük olan ve operasyona engel olabilecek herhangi bir sağlık durumu olmayan her bireye yapılabilir. Göz çevresinde yer alan dokuların 18 yaşına kadar gelişmeye ve değişmeye devam ettiği düşünülür. Bu gelişimin olması gerektiği şekilde devam edebilmesi için göz çevresi estetiği reşit olmayan bireylere önerilmez. Bazı istisnai durumlarda 18 yaşından küçüklere de göz çevresi estetiği uygulanabilir.

Göz Çevresi Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz çevresi estetiği, çeşitli özel cerrahi teknikler yardımı ile yapılır. Bu operasyon hastaya özel olarak planlanır. Operasyon öncesinde lokal veya genel anestezi uygulaması yapılır. Böylece hastaların ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur.

Göz çevresi estetiği sırasında gerçekleşen işlemler, operasyonun hangi amaçla yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Bu operasyon sırasında özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri kullanılır. Operasyon sırasında göz çevresinde yer alan fazla yağ ve deri dokuları alınır. Böylece göz kapağı düşüklüğü, göz çevresindeki sarkmalar ve benzer problemler çözülmüş olur. Göz kapağı estetiği 30 ila 60 dakika kadar sürebilir.

Göz Çevresi Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz çevresi estetiği sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi; operasyonun, yapılma amacına göre bazı farklılıklar içermesidir. Hastalar operasyonun yapıldığı gün taburcu olabilirler. Bazı durumlarda ise bir gün hastanede misafir edilebilmeleri gerekebilir. Göz çevresinde yer alan deri dokusu oldukça incedir ve çok iyi şekilde kanlanır. Bu yüzden iyileşme süreçleri diğer bölgelerinkine kıyasla çok daha hızlıdır. Operasyondan sonra göz bölgesinde hafif kızarıklık ve şişlikler oluşabilir. Bunlar zaman içerisinde kendiliğinden geçerler. Doktor önerisine göre bu bölgelere soğuk uygulama yapılabilir. Göz çevresi estetiği sonrası doktor önerilerine uymak ve doktor kontrollerini aksatmamak gerekir.

Aegean Health Group – Göz Çevresi Estetiği

Göz çevresi estetiği ve göz estetiği ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.