Göz Çevresi Botoksu

Göz Çevresi Botoksu

Göz ve göz çevresi insanların; mimikleri ve yüz görünümleri ile doğrudan ilgilidir. Bu bölgeler, yüzde bulunan diğer bölgelerle birlikte insanların duygularını ve düşüncelerini ifade etmelerine yardımcı olurlar. Göz çevresi, bahsettiğimiz mimiklerin kullanımına, ileri yaşa ve benzer faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde kırışabilir. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, bireylerin olduklarından daha yaşlı bir yüz görünümüne sahip olmalarına yol açabilir. Bu durumu gerek önlemek gerekse de ortadan kaldırmak amacıyla birçok özel uygulama bulunmaktadır. Göz çevresi botoksu da bu uygulamalar arasında en sık tercih edilenlerinden biridir.

Göz çevresi botoksu ile birlikte, göz çevresinde meydana gelen ve halk arasında ‘’kaz ayağı kırışıklıkları’’ olarak bilinen çizgileri ortadan kaldırmak mümkündür. Botoks işlemi sırasında kullanılan özel sıvı, göz çevresinde yer alan kaslara etki ederek bu kasları kontrollü bir şekilde güçsüzleştirir. Böylece bu kasların hareketlerine ve kasılmalarına bağlı oluşan çizgiler de giderilmiş olur.

Göz çevresi botoksu hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Göz Çevresi Botoksu Nedir?

Göz çevresi botoksu, göz çevresinde oluşan kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi; böylece yüzün daha genç, canlı ve çekici bir görünüm kazanması için yapılan botoks uygulamasıdır. Göz çevresinde bulunan kaslar, yüz ifadelerimiz sırasında sürekli kasılıp gevşerler. Zaman içerisinde buna bağlı olarak göz çevresinde bulunan deri dokusu yıpranabilir. Bu yıpranma, kendisini kırışıklıklar ve çizgiler ile belli eder. Göz çevresinin kırışık ve çizgili bir görünüme sahip olması kişinin olduğundan daha yaşlı algılanmasına yol açabilir. Bu durum göz çevresi botoksu ile ortadan kaldırılabilmektedir. 

Göz Çevresi Botoksu Neden Yapılır?

Göz çevresi botoksu, göz çevresinde yer alan kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi için yapılır. Bu kırışıklıklar halk arasında ‘’kaz ayağı çizgileri’’ veya ‘’kaz ayağı kırışıklıkları’’ olarak bilinmektedirler. Göz çevresinin kırışık bir yapıya sahip olması, bireyin sürekli yorgun ve olduğundan daha yaşlı algılanmasına sebep olabilmektedir. Bu görünüm estetik sebeplerden hem erkekler hem de kadınlar tarafından istenmeyebilir. Göz çevresine uygulanan botoks işlemleri ile bu kırışıklıkları; dolayısıyla da bahsettiğimiz yaşlı ve yorgun görünümü ortadan kaldırmak mümkündür.

Göz Çevresi Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Göz çevresi botoksu, 18 yaşından büyük olan ve işleme engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Hem erkekler hem de kadınlar göz çevresi botoksu yaptırabilirler. 

Göz Çevresi Botoksu Kalıcı Mıdır?

Göz çevresi botoksu kalıcı bir işlem değildir. Bir süre sonra göz çevresindeki kaslara uygulanan botoksun etkileri kaybolmaya başlar. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle birlikte hemen hemen 3-6 aydır. 

Göz Çevresi Botoksu Tekrarlanabilir Mi?

Göz çevresi botoksu talep edildiği takdirde tekrarlanabilen bir işlemdir. Ortalama 3-6 ay içerisinde göz çevresi botoksunun etkileri büyük oranda kaybolur. Bu yüzden hastalar, doktor tavsiyesine göre 3 ila 6 aylık periyotlarla botoks işlemini yeniden yaptırabilirler.

Göz Çevresi Botoksu Nasıl Yapılır?

İsteğe göre botoks işlemine başlanmadan önce doktor tarafından daha önce özenle belirlenmiş olan hedef bölgelere anestezik krem uygulanır. Böylece işlem sırasında hastaların ağrı ve rahatsızlık hissi duymaları engellenmiş olur. Daha sonra ise hedef bölgelere botoks sıvısı enjekte edilir. Böylece göz çevresinde kırışıklıklara yol açan kaslar kontrollü olarak güçsüzleştirilmiş, kırışıklıklar ise giderilmiş olur.

Göz çevresi botoksu hemen hemen 15 dakika içerisinde son bulur. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Göz Çevresi Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göz çevresi botoksunun ardından hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler. Bu işlem oldukça basit, hızlı ve konforludur. Bu yüzden diğer uygulamalar gibi uzun dinlenme süreleri gerektirmez. Göz çevresi botoksu sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bu durumlar:

  • Botoks işleminin ardından, işlemin gerçekleştiği bölgeyi bir süre su ile temas ettirmemek gerekir.
  • Botoks sonrası 24 saat kadar ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması önerilir.
  • Botoks uygulanan bölge ovuşturulmamalı, bu bölgeye masaj yapılmamalıdır.
  • Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanımı söz konusu ise; bu ilaçlara işlemden bir süre önce ara verilmeli ve işlemden sonra da bir süre kullanmamaya devam edilmelidir. Bu süre hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Doktorlar, göz çevresi botoksu öncesi ve sonrası süreçler hakkında gerekli bilgilendirmeleri detaylı olarak yapacaklardır.

Aegean Health Group – Göz Çevresi Botoksu

Göz çevresi botoksu ve diğer botoks uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.