Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass Ameliyatı

Kilo probleminin, kişilerin genel sağlıkları ve beden görünümleri üzerinde büyük etkileri vardır. Bu problemlere yönelik cerrahi ve cerrahi olmayan birçok tıbbi tedavi yöntemi bulunmaktadır. Cerrahi olmayan tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda genel olarak obezite cerrahisi olarak bilinen tedavilere başvurulur. Bu tedaviler arasında en sık tercih edilenlerden biri de gastrik bypass ameliyatıdır. Gastrik bypass ameliyatı sayesinde hem mide hacmi küçültülür hem de alınan gıdaların ince bağırsakta kat ettikleri yol kısaltılır. Böylece alınan gıdaların miktarında ve emilimlerinde belli oranda bir azalma görülür. Bu da en nihayetinde kişinin kilo vermesine yardımcı olur.

Gastrik bypass ameliyatı, hastaların çok daha küçük porsiyonlar ile doymalarına imkân sağlar. Buna ek olarak yüksek kalorili besinlerin sindirildikten sonra emilme ve kana karışma seviyelerini kısıtlar. Bu sayede bireyler kolay bir şekilde yüksek miktarda kilo verebilirler. Bu kilo verme sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için diyetisyen danışmanlığı da talep edilebilir.

Gastrik bypass ameliyatı ve obezite cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Gastrik bypass ameliyatı, mide ile ince bağırsağın yeni bir yolla bağlanması için yapılan cerrahi operasyondur. Bu operasyon sırasında mide hacmi küçültülür. Mide ile bağırsaklar arasında yeni bir bağlantı noktası oluşturularak bağırsakların bir kısmı devre dışı bırakılır. Böylece hem mide kapasitesi hem de bağırsaklardan geçen sindirilmiş besinlerin emilimi kısıtlanmış olur. Bu da öğünler sırasında çok daha küçük bir porsiyon ile doyulmasına olanak sağlar. Ayrıca alınan besinlerin, sindirim sonrası emilimleri de kısıtlandığı için yüksek kalorili yiyeceklerin olumsuz etkileri eskisi kadar hissedilmez. Bu operasyon genelde kapalı ameliyat teknikleri ile yapılır. Laparoskopi yöntemi olarak da bilinen bu teknik açık ameliyat tekniklerine kıyasla çok daha modern ve gelişmiştir. İyileşme süreci de açık ameliyat teknikleriyle yapılan operasyonlar sonrasındaki iyileşme sürecinden daha kısa ve konforludur.

Gastrik Bypass Ameliyatı Neden Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı, obezitenin ve obezitenin zararlı etkilerinin ortadan kaldırılabilmesi; bireylerin sağlıklı kilo aralıklarına dönebilmeleri için yapılır. Obezitenin ve kilo problemlerinin birtakım ciddi kronik hastalıklara yol açabilecekleri bilinmektedir. Bunlar arasında; bazı kalp damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, kısırlık, tip 2 diyabet gibi hastalıklar yer alır. Bunlara ek olarak kişiler, fazla kiloları sebebi ile sosyal hayatlarında da sorunlarla karşılaşabilirler. Gastrik bypass ameliyatı, tüm bu bahsettiğimiz sorunların ortadan kaldırılabilmesi, bireylerin sağlıklı bir diyet eşliğinde fazla kilolarından kurtulabilmeleri için yapılır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Gastrik bypass ameliyatı, vücut kitle indeksi 35 ve 35’in üzerinde olan bireylere yapılır. Bu operasyon 18 ila 65 yaşları arasında olan hastalara önerilmektedir. Eğer diğer tıbbi uygulamalar başarılı olmadıysa gastrik bypass gibi obezite cerrahisi uygulamaları tercih edilebilir.

Gastrik bypass ameliyatı için engel teşkil edebilecek bazı sağlık durumları ve hastalıklar da vardır. Doktorlar, bu hastalıklar ve sağlık durumları açısından hastayı detaylı olarak değerlendirirler. Hastanın anestezi işlemine uygunluğunu değerlendirmek ve anestezi işleminin detaylarını planlamak adına anestezi uzmanı hekimlerden de yardım alınır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Operasyon sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Operasyon, genelde laparoskopi yani kapalı ameliyat teknikleri ile yapılır. Bu teknik sayesinde hastanın karın bölgesine geniş ve derin kesiler atılmasına gerek kalınmaz. Operasyon, hemen hemen 1 santimetre civarındaki 4 ila 5 delik yardımı ile gerçekleştirilir. Gastrik bypass ameliyatı sırasında hastanın midesinin bir bölümü, ince bağırsağın orta kısımlarında kalan bir bölge ile birleştirilir. Böylece midenin ve ince bağırsağın bir bölümü bypass edilmiş olur. Operasyon hemen hemen 2 ila 3 saat içerisinde tamamlanır. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrasında hastalar 3 ila 6 gün boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süre zarfında hastaların genel durumu takip edilir ve gerekli ihtiyaçları karşılanır. Hastalar doktor önerisine göre 2 ila 3 hafta sonra iş hayatlarına devam edebilirler. Ancak bir süre daha ağır işlerden ve yorucu fiziksel aktivitelerden uzak kalmaları önerilir. Hastalar, operasyon sonrası süreçler hakkında verilen doktor tavsiyelerine uymalı ve düzenli doktor kontrollerini aksatmamalıdırlar.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gastrik bypass ameliyatı ile sindirim sisteminde büyük bir değişiklik yapılmış olur. Vücudun bu değişime alışabilmesi için beslenme şeklinin, alınan gıdaların ve yaşam tarzının düzenlenmesi gerekmektedir. Bu düzenlemeler; alanında uzman bir diyetisyen tarafından kişiye özel olarak yapılmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Aegean Health Group – Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass ameliyatı ve obezite cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.