Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

Dişlerin sağlıklı, temiz ve düzenli olması, estetik olarak çekici bir gülümsemenin en önemli şartlarından biridir. Dişlerin görünümlerini ve işlevlerini etkileyen birçok rahatsızlık vardır. Bunlardan biri de diş çürükleridir. Diş çürükleri, çürüğün ilerleme durumuna göre farklı şekillerde tedavi edilebilirler.

Dolgu uygulaması, diş çürüklerinin tedavisi sırasında en çok başvurulan uygulamalardan biridir. Bu uygulama sayesinde dişte yer alan çürükler temizlenir. Daha sonra ise diş, çeşitli dolgu malzemeleri ile onarılır. Bazı bireyler dolgu uygulaması sırasında kullanılan malzemenin görünümü sebebi ile dolgu yaptırmak istememektedir. Dolgu malzemesi, doğal diş rengi ile uyumlu olmadığı takdirde diş görünümünü olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden estetik kaygıları olan bireyler, klasik dolgu yerine estetik dolgu uygulamasını tercih etmektedirler. Estetik dolgu uygulaması sırasında diş rengi ve yapısı ile uyumlu, dişlerin estetik bütünlüğünü bozmayan malzemeler seçilir. Böylece dişler hem ihtiyaçları olan tedaviye kavuşurlar hem de doğal renklerini ve görünümlerini kaybetmezler.

Estetik dolgu uygulaması ve diğer diş tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu, doğal diş renginin korunabilmesi ve estetik açıdan güzel bir gülümsemenin elde edilebilmesi için uygulanan diş tedavisidir. Bu tedavi sırasında normal dolgu uygulamalarında olanın aksine diş rengi ile uyumlu dolgu malzemeleri tercih edilir. Estetik dolgu uygulaması sırasında özel bir kompozit madde kullanılır. Bu maddeyi diş minesinin renginden ayırmak mümkün değildir. Böylece dişler, ihtiyaç duydukları tedaviye kavuşurlarken estetik bütünlüklerini kaybetmez, doğal görünümlerini korurlar.

Estetik Dolgu Neden Yapılır?

Estetik dolgu; dişlerde oluşan renk bozukluklarını gidermek, kırık veya çürük dişleri estetik bir görünüm oluşturacak şekilde tedavi etmek için yapılır.

Diş çürükleri, zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmedikleri takdirde çok daha sıkıntılı durumlara yol açabilirler. Çürük tedavisi ne kadar gecikirse, tedavi için seçilecek olan yöntem de o kadar meşakkatli bir hale gelebilmektedir. Bu yüzden çürük tedavileri aksatılmamalıdır. Bazı hastalar, dişlerin görünümünde meydana gelen olumsuz değişim sebebi ile dolgu uygulamalarını tercih etmemektedir. Bu da dişin zamanla daha çok çürümesine ve nihayetinde kanal tedavisi gibi zorlu tedavilere ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır. Günümüzde ise çürüyen dişler, estetik dolgu uygulaması sayesinde doğal yapılarını ve renklerini kaybetmeden tedavi edilebilmektedir.

Estetik Dolgu Kimlere Yapılabilir?

Estetik dolgular çocukluk çağlarından itibaren talep eden herkese yapılabilmektedir. Bu uygulama sırasında dişlerin gelişimini olumsuz etkileyebilecek işlemler yapılmaz. Yani çocuklara estetik dolgu yapılmasında bir sakınca yoktur.

Estetik Dolgunun Kullanım Süresi Nedir?

Estetik dolguların kullanım süresi, ağız ve diş bakımının ne derece iyi yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Estetik dolgu işlemi sırasında kullanılan malzeme oldukça dayanıklı ve serttir. Ancak diş bakımı gerektiği gibi yapılmadığı takdirde normal dişler gibi renk dengelerini kaybedebilirler. Bu yüzden hastalara, diş bakımlarını aksatmamaları ve 6 ayda bir rutin diş hekimi muayenesine gitmeleri önerilir. Bu rutin muayeneler sayesinde dolguların durumları değerlendirilebilir ve gerekli bakımlar yapılabilir.

Normal Dolgular Estetik Dolgu İle Değiştirilebilir Mi?

Normal dolguları estetik dolgular ile değiştirmek mümkündür. Bu işlem tek seansta gerçekleşebilmektedir.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Estetik dolgu uygulaması genelde lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. İşlem sırasında dişte yer alan çürükler temizlenir. Daha sonra ise diş, dolgu malzemesinin rahat bir şekilde yerleşebilmesi ve yapışabilmesi için şekillendirilir. Şekillendirme işleminin ardından, dolgu malzemesinin dişe bağlanmasına imkân sağlayan ‘’bonding’’ isimli uygulama yapılır. Bu işlemler sırasında hastalar ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. Bonding işlemi de tamamlanınca dolgu malzemesi dişe yerleştirilir. Dolgunun sertleşebilmesi için özel bir işlem uygulanır. Daha sonra ise dolgu, doğal diş görünümüne kavuşabilmesi için dikkatle şekillendirilir. Diş yüzeyi pürüzsüz bir hale getirilir ve cilalanır. Böylece işlem son bulmuş olur. 

Estetik Dolgu İşlemi Kaç Saat Sürer?

Estetik dolgu uygulaması 45 dakika ile 1,5 saat kadar sürebilmektedir. Uygulama sırasında yapılacak olan işlemler, diş hekimleri tarafından kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden estetik dolgu uygulamasının süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Aegean Health Group – Estetik Dolgu

Estetik dolgu uygulaması ve benzer estetik diş tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.