Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık Kemiği Dolgusu

Yüzde yer alan kemikler, diğer yumuşak dokuları destekleyerek yüzün şeklini belirler ve korurlar. Bu sebepten yüzün estetik bütünlüğü için çok önemli yapılardır. Elmacık kemiği de bu yapılar arasında en önemlilerinden biridir. Elmacık kemiği; yanakların ve göz çevresinin görünümünden gülümseme gibi ifadelere kadar birçok konuda belirleyici bir yapıdır. Elmacık kemiği bazı kişilerde genetik olarak istenen bir yapıya sahip olmayabilir. Buna ek olarak ileri yaş ve gelişimsel faktörler sebebi ile elmacık kemiği üzerindeki yumuşak dokular hacimlerini kaybedebilir. Elmacık kemiği ile alakalı bu sebeplerden yüzün estetik bütünlüğü zarar görebilir; bireyler olduklarından daha yorgun ve yaşlı algılanabilirler. Bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik birçok uygulama vardır. Elmacık kemiği dolgusu da bu uygulamalardan biridir.

Elmacık kemiği dolgusu, elmacık kemiklerinin üzerinde yer alan yağ tabakasına hacim kazandırmak; böylece elmacık kemiklerinin daha çıkık ve genç bir görüntüye sahip olmalarını sağlamak için yapılır. Bu uygulama sayesinde yanaklar daha kalkık ve yüz ile daha uyumlu bir görünüme kavuşabilir.

Elmacık kemiği dolgusu ve diğer dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir?

Elmacık kemiği dolgusu, elmacık kemiği çevresinin daha hacimli bir görünüme kavuşması; böylece yanak bölgesinin genç, kalkık ve çekici bir görünüm kazanması için yapılan dolgu uygulamasıdır. Bazı kişiler genetik sebeplerden çok daha az belirgin olan elmacık kemiklerine sahip olabilir. Bazı kişilerde ise önceden belirgin olan bu kemikler, zaman içerisinde üzerlerindeki yumuşak dokunun yıpranması ile eski belirginliklerini kaybedebilirler. Bu durum elmacık kemiklerinin; dolayısı ile de yüzün önemli bir bölümünün şekillendirilmesine imkân sağlayan elmacık kemiği dolgusu ile ortadan kaldırılabilir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Neden Yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu, yanakların ve yüzün geri kalanının; çok daha genç, canlı ve çekici bir görünüm kazanması için yapılır. Elmacık kemikleri, yüzü meydana getiren dokular arasında yüz şekli üzerinde en çok etkisi olan yapılardandır. Bu yüzden gerek elmacık kemiklerde gerekse de elmacık kemiklerinin üzerindeki dokularda meydana gelen değişimler yüzün tamamını etkileyebilir. Bu değişimler genelde ileri yaş gibi faktörler sebebi ile görülürler. Ancak bazı kişiler genetik olarak da zayıf bir elmacık kemiği görüntüsüne sahip olabilmektedir. Elmacık kemiği dolgusu bu gibi estetik kusurları düzeltmek, yüze çok daha dengeli ve genç bir görünüm kazandırmak için yapılır.

 Elmacık Kemiği Dolgusu Kim Yapılabilir?

Elmacık kemiği dolgusu 18 yaşını doldurmuş olan ve uygulamaya engel olabilecek ciddi sağlık sorunları bulunmayan bireylere uygulanabilir. Elmacık kemiği dolgusuna engel olabilecek rahatsızlıklar arasında cilt enfeksiyonları gibi hastalıklar yer alır. Bireyler tedavi olduktan sonra elmacık kemiği dolgusu yaptırabilirler. Hamile veya emzirme döneminde olan kadınlara da bu dönemler son bulduktan sonra elmacık kemiği dolgusu yaptırmaları önerilir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Elmacık kemiği dolgusu kalıcı bir uygulama değildir. Diğer dolgu uygulamalarında da olduğu gibi 1 yıl içerisinde etkisini kaybetmeye başlar. Bu süre cilt yapısı, yaşam tarzı ve beslenme düzeni gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Elmacık kemiği dolgusunda, dolgu malzemesi olarak kullanılan hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunur. Bu yüzden dokularla iyi bir uyum içerisindedir. Ancak zaman içerisinde erir ve sebep olduğu olumlu etkiler de kaybolur. Bu yüzden elmacık kemiği dolgusu kalıcı bir uygulama değildir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nasıl Yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye özel anestezik krem sürülür. Bu krem hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duymasına engel olur.

Daha sonra ise hyaluronik asit isimli dolgu malzemesi, uygulama öncesinde doktor tarafından belirlenmiş olan hedef bölgelere uygulanır. Böylece elmacık kemiklerinin şekillendirilmesi, daha belirgin ve hacimli bir görünüm kazanması mümkün olur.

Elmacık kemiği dolgusu hemen hemen 15 dakika içerisinde tamamlanır. Bu süre uygulamanın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Elmacık kemiği dolgusu sonrası hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. Bu uygulama sırasında cerrahi işlemler yapılmadığı için uzun dinlenme sürelerine ihtiyaç yoktur. Ancak elmacık kemiği dolgusu sonrasında birey; bir gün boyunca dolgu bölgesine su temas ettirmemelidir. Yine bir gün boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması önerilmektedir.

Uygulamanın ardından elmacık kemikleri çevresinde hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bunlar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçerler. Uygulama sonrasında bir süre bu bölgeye masaj yapılmamalıdır, elmacık kemiği çevresi ovulmamalıdır.

Doktorlar gerek elmacık kemiği dolgusuna hazırlık süreci gerekse de sonrasındaki süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir. 

Aegean Health Group – Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık kemiği dolgusu ve diğer dolgu uygulamaları ile alakalı detaylı bilgi için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.