Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudaklar, yüzün estetik bütünlüğü için oldukça önemli organlardır. Bu organlar zaman içerisinde belli başlı faktörlere bağlı olarak yıpranabilirler. Dudaklar sigara kullanımı, ilerleyen yaş ve genetik faktörlere bağlı olarak eski dokularını kaybedebilir, incelebilirler. Bu da birçok kişi tarafından istenmeyen bir dudak görüntüsü meydana getirir. Bu görüntüyü önlemeye veya gidermeye yönelik olan birçok tıbbi ve kozmetik uygulama vardır. Bu uygulamalar arasında en sık tercih edilenlerden biri de dudak dolgusudur.

Dudak dolgusu sayesinde dudakların canlı, genç, dolgun ve çekici bir görünüme kavuşması mümkündür. Bu görünüm, dudaklara uygulanan özel dolgu maddeleri ile sağlanır. Bu uygulama ile bireyler, oldukça kısa bir süre içerisinde yüz ölçülerine göre özel olarak şekillendirilmiş, dolgun dudaklara sahip olabilirler.

Dudak dolgusu ve diğer dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudağın hacimli ve çekici bir görünüm kazanması için yapılan dolgu uygulamasıdır. Dudaklar oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Dudağı meydana getiren dokular zaman içerisinde hacimlerini kaybedebilir. Buna bağlı olarak dudaklarda incelme görülebilir. Dudak dolgusu ile dudaklara, kaybettikleri hacim yeniden kazandırılabilir. Dudaklar çekici ve genç bir görünüme sahip olabilmeleri için şekillendirilebilir. Bu uygulama hyaluronik asit isimli dolgu maddesi ile gerçekleştirilir. Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan bir maddedir. Bu yüzden diğer dokular ile kolayca uyum sağlar ve uygulandığı bölgeye hacim kazandırır.

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dudak dolgusu, dudaklara dolgun, hacimli ve çekici bir görünüm kazandırmak amacı ile yapılır. Dudağı meydana getiren dokular zaman içerisinde yıpranabilir. Bu yıpranma dudakların incelmesine ve sarkmasına yol açabilir. Dudak dolgusu ile dudakların ihtiyaç duyduğu hacmi sağlamak mümkündür. Böylece genetik faktörler, sigara kullanımı, mimikler ve ileri yaş gibi faktörlere bağlı olarak incelen dudaklar daha dolgun bir görünüme sahip olabilirler. Ağız yapısına ve yüz ölçülerine göre özel olarak şekillendirilen dudaklar; yüzün çok daha çekici bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirler.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Dudak dolgusu, 18 yaşını doldurmuş olan ve uygulamaya engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık durumu olmayan herkese uygulanabilir. Dudak dolgusu ve benzer uygulamalar; hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlara önerilmemektedir. Bu dönemler sona erdikten sonra dudak dolgusu yaptırılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Dudak dolgusu kalıcı bir uygulama değildir. Dudak dolgusu sırasında kullanılan hyaluronik asit isimli madde vücutta doğal olarak bulunmaktadır. Bu madde uygulandığı yerde katı, doğal olmayan bir görüntüye sebep olmaz. Uygulandığı bölgeye yayılır ve doğal bir görünüm oluşturur. Tam olarak bu sebepten, hyaluronik asit zaman içerisinde eriyebilir ve dolgu görevini kaybedebilir. Bu süre ortalama olarak 1 yıldır. Dudak dolgusunun etki süresi; bireyin cilt yapısına, beslenme düzenine ve daha birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu sırasında yapılacak olan işlemler, uygulama öncesinde doktor tarafından özenle planlanır. Bu süreçte dudağın şekli, ağız ve yüz yapısı gibi olgular değerlendirilir. Daha sonra ise hastanın taleplerini de göz önünde bulundurarak dudağın nasıl şekillendirileceğine ve dudağın nasıl bir görünüme sahip olacağına karar verilir.

Dolgu uygulamasına başlamadan önce, dolgunun yapılacağı bölgeye anestezik krem sürülür. Böylece hastalar dudak dolgusu sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Daha sonra hyaluronik asit isimli dolgu maddesi, önceden kararlaştırılmış olan bölgelere dikkatlice uygulanır. Böylece dudağın ince ve sarkık görünümünden kurtulması; hacimli, dolgun ve çekici bir görüntüye kavuşması sağlanır.

Dudak dolgusu sırasında gerçekleştirilen işlemler hemen hemen 15 dakika içerisinde tamamlanırlar. Bu süre yapılacak olan işlemin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Dudak Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Dudak dolgusu sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. Gün içerisinde dudak bölgesinde hafif kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Bu yan etkiler geçicidir ve 1 ila 2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolurlar. Dudak dolgusu sonrasında bir gün boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması, mümkünse spor yapılmaması önerilir. Doktorlar, dudak dolgusu sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaklardır.

Aegean Health Group – Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu ve diğer dolgu uygulamaları ile alakalı detaylı bilgi için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.