Diyetisyen

Diyetisyen

Beslenme şeklinin ve tüketilen gıdaların; genel sağlık üzerinde doğrudan etkileri vardır. Bu etkiler; alınan kalori miktarı, tüketilen besinin türü, besinlerin içerisindeki destekleyici maddeler ve daha birçok konuya göre değişiklik gösterebilir. Yanlış bir beslenme programına, zararlı beslenme alışkanlıklarına ve sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olmak bazı ciddi hastalıklara davetiye oluşturabilir. Bu hastalıkların önlenmesi ve kişinin sağlıklı bir bedene sahip olabilmesi için beslenmenin düzenlenmesi gerekebilir. Bu da alanında uzman diyetisyenler tarafından yapılır.

Diyetisyen danışmanlığı sayesinde bireyler; sağlıklı bir beslenme düzenine dolayısıyla da hastalıklar karşısında direnç sahibi bir bedene sahip olabilirler. Fazla kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulabilir, spor rutinlerine en uygun beslenme programına sahip olabilirler. Böylece beden görünümlerini, bilimsel standartlar çerçevesinde belirlenen beslenme alışkanlıkları ile değiştirebilirler. Gebelik gibi hassas dönemlerde hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlıkları için en uygun beslenme düzenine sahip olabilirler.

Diyetisyenler; kalp ve damar hastalıkları, hormon bozuklukları ve diyabet gibi hastalıklar için de kişiye özel beslenme programı oluşturabilirler.

Diyetisyen ve diyetisyen danışmanlığı hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Diyetisyen Kimdir? Diyetisyen Ne Demek?

Diyetisyenler; sağlıklı bir bedene ve yaşam tarzına sahip olmak isteyen bireyler için özel beslenme programları hazırlayan uzmanlardır. Diyetisyenler tarafından yapılan beslenme programları sayesinde; fiziksel görünüşle alakalı hedeflere ulaşmak, beslenme alışkanlıklarına bağlı oluşan bazı hastalıklardan korunmak ve formda kalmak mümkün olabilir. Diyetisyenler, kişi için gıda seçimi yaparken veya beslenme programı oluştururken kişilerin taleplerini ve özel durumlarını göz önünde bulundururlar. Böylece gerek kişisel gerekse de kurumsal beslenme programları en uygun şekilde oluşturulmuş olur.

Diyetisyenler Ne Gibi Uygulamalar Yapabilir?

Diyetisyenler beslenme düzeni ve diyetlerle alakalı birçok uygulama gerçekleştirebilirler. Bu uygulamalardan bazıları şunlardır:

  • Bireysel Beslenme Danışmanlığı:

Beslenme gereksinimleri; bireylerin yaşlarına, cinsiyetlerine, yapısal özelliklerine ve hedeflerine göre değişiklik gösterebilir. Bireysel beslenme danışmanlığı; yukarıda saydığımız faktörler çerçevesinde bireye en uygun beslenme programının hazırlanması için tercih edilir. Bu uygulama sayesinde bireylerin yaşam tarzları hedeflerine göre düzenlenebilir, zararlı yeme alışkanlıkları üzerine çalışmalar yapılabilir.

  • Kurumsal Beslenme Danışmanlığı:

Çalışanların beslenme programları; genel sağlıkları, verimlilikleri ve iş yeri performansları açısından çok önemlidir. Kurumsal beslenme danışmanlığı sayesinde bir iş yerindeki çalışanların beslenme alışkanlıkları analiz edilebilir. Menüler, çalışanlara en uygun olacak şekilde düzenlenebilir.

  • Sağlıklı Kilo Verme Programları:

Kilo vermek isteyen birçok birey uzmanlar tarafından önerilmeyen diyet programlarına ve zayıflama yöntemlerine başvurmaktadır. Bu durum kilo vermelerine yardımcı olmadığı gibi genel sağlıklarında sorunlara da yol açabilmektedir. Sağlıklı kilo verme programları ile bireylerin tüm yapısal özellikleri analiz edilebilir. Bireylerin kilo verme hedefleri dinlenebilir. En nihayetinde bireylere en uykun kilo verme programları oluşturulabilir.

  • Bölgesel Zayıflama Programları:

Bazı beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzları; vücudun belirli bölgelerine özel yağlanma sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple oluşan bölgesel yağlanma durumu, bölgesel zayıflama programları ile giderilebilmektedir.

  • Sporcu Diyetleri:

Sporcular gerek sportif aktiviteler sırasında iyi bir verim almak için gerekse de bedensel gelişimlerini desteklemek için özel bir beslenme düzenine ihtiyaç duyarlar. Diyetisyenler, sporcuların; yaptıkları spor dalına, günlük aktivitelerine, fiziksel özelliklerine ve hedeflerine yönelik en uygun diyetleri hazırlayabilirler. Sporcular için özel hazırlanan beslenme programlarında; kalorinin hangi tür gıdalardan alındığına, destekleyici gıdaların hangi sıklıkla kullanılması gerektiğine ve benzer konulara özen gösterilir. Böylece bireylerin, kişisel hedeflerine hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde ulaşmaları mümkün olabilir.

  • Gebe ve Bebek Beslenmesi:

Gebelik döneminde uygun bir beslenme programına sahip olmak hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı için çok önemlidir. Gebelik dönemleri için kişiye özel olarak hazırlanan beslenme düzenleri sayesinde gebelik şekeri gibi olası rahatsızlıklar önlenebilir. Annenin ve bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ile gebelik dönemindeki kilo alımı en az seviyeye indirilir. Bu beslenme düzeni, bebek dünyaya geldikten sonra tekrar oluşturulur. Böylece annenin süt üretimi ve süt miktarı desteklenebilir. Bebeğin tükettiği ek gıdaların düzenlenmesi de bu süreçte yapılabilir. Gebe ve bebek beslenmesine yönelik programlar özellikle de son yıllarda epey tercih edilmektedir.

  • Hastalıklara Özel Beslenme Programları:

Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak; birçok hastalığın önlenmesi veya tedavi süreci için vazgeçilmezdir. Diyabet, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklar sırasında beslenme programının düzenlenmesi ile hastaların yaşamları daha da kolaylaştırılabilir. Bu programlar dahilinde hastaların, zararlı beslenme alışkanlıkları düzenlenebilir. Gerekli konularda danışmanlık hizmeti verilebilir.

Aegean Health Group – Diyetisyen

Diyetisyen ve diyetisyen danışmanlığı ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.