Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği

Bir gülümsemeyi estetik olarak çekici ve güzel yapan pek çok faktör vardır. Şüphesiz ki bu faktörler arasında en önemlilerinden biri de diş etleridir. Diş etleri, dişlerin görünümü ve gülümsemenin estetik değeri açısından çok önemlidir. Çünkü diş etleri ile alakalı bozukluklar direkt olarak dişlerin görünümünü etkilerler. Bu bozukluklar bazı bireylerde diş eti çekilmesi olarak kendilerini gösterirken bazı bireylerde ise diş etlerinde eşitsizlik, asimetri olarak ortaya çıkarlar.

Diş eti estetiği sayesinde, diş etlerinde meydana gelen çekilme gibi problemler giderilebilir. Diş etleri estetik bir hat üzerinde hizalanabilir ve asimetrik görünüm sebebi ile ortaya çıkan kusurlu görünüm ortadan kaldırılabilir. Böylece bireylerin diş görünümleri, dolayısıyla da gülüşlerinin estetik bütünlüğü pekiştirilmiş olur. Diş eti estetiği genelde lazer uygulamaları ile yapılır. Bu uygulamalar, diş etlerinin şekillendirilmesini mümkün kılarlar.

Diş eti estetiği ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş eti estetiği, diş etlerinde görülen estetik kusurların düzeltilmesi için yapılan uygulamadır. Diş eti estetiğinde genelde modern lazer işlemlerinden yardım alınır. Bu işlemler yardımı ile diş etleri şekillendirilir. Diş etlerinde görülen simetri bozuklukları düzeltilir. Diş eti çekilmesine bağlı oluşan diş görünümü giderilir. Böylece hem dişler hem de gülüş daha estetik bir görünüme kavuşmuş olur.

Diş Eti Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Diş eti estetiği ile yapılabilecekler arasında şunlar yer alır:

  • Diş eti estetiği ile dişlerin üzerine doğru sarkan ve diş görünümünü olumsuz etkileyen diş etleri şekillendirilebilir.
  • Diş eti çekilmesi gibi durumlara bağlı ortaya çıkan estetik açıdan kusurlu diş görünümü giderilebilir.
  • Diş etlerinde meydana gelen simetri bozukluğu düzeltilebilir. Böylece dişler de düzenli birbirleri ile uyumlu bir görüntüye kavuşurlar.
  • Diş eti yaralanmalarına yol açan problemler belirlenebilir ve bu problemleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir.
  • Bu uygulama dahilinde diş etlerinde görülen renk değişimi, şişlik, koku problemleri ve iltihap gibi diş eti hastalıkları da gözden geçirilebilir, tedavi edilebilir.

Bunlara ek olarak diş etlerini ve dolayısıyla dişleri etkileyen pek çok problem diş eti estetiği ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş Eti Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Diş eti estetiğinde herhangi bir yaş sınırlandırılması yoktur. Diş etleriyle alakalı estetik ve işlevsel sorunlar deneyimleyen bireyler diş eti estetiği yaptırabilirler. Diş eti estetiğine engel teşkil edebilecek diş eti hastalıkları mevcutsa önce bu hastalıklarla da ilgilenilebilir. Diş etleri ve diş etlerinin görünümleri hem yetişkinler hem de çocuklar için çok önemlidir. Bu yüzden diş eti estetiği her yaştan bireye yapılabilir.

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği bireyin deneyimlediği sorunlara göre özel olarak planlanır. Bu yüzden işlemler ve işlemlerin kapsamı kişiden kişiye değişebilmektedir. Tedaviye başlamadan önce diş etlerinin ve dişlerin görünümü detaylı olarak analiz edilir. Yapılacak olan işlemler hakkında hastanın fikirleri alınır. Uygulama planı hazırlandıktan sonra ise lokal anestezi işlemine geçilir. Lokal anestezi uygulamaları sayesinde hastalar işlemler sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. Daha sonra ise diş etleri özel lazer uygulamaları ile planlanan ölçüde şekillendirilir. Diş eti çekilmesi, diş etlerinin dişlere doğru sarkması gibi problemler ortadan kaldırılır. Diş etlerinde gözlemlenen simetri sorunları giderilir. Böylece dişlerin ve diş etlerinin birbirleri ile uyumlu bir birliktelik kurması sağlanır.

Diş eti estetiği hemen hemen 15 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak yapılacak olan işlemlere ve işlemlerin kapsamına göre bu sürede değişiklikler görülebilir. 

Diş Eti Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Diş eti estetiği sırasında lazer uygulamaları tercih edildiği için kanama olmaz. Kanama olmadığı için iyileşme süreci de zorlu veya uzun değildir. Uygulamanın ardından, anestezinin etkisi geçtikten sonra diş etlerinde hafif bir sızlama görülebilir. Eğer bu durum rahatsız edici bir boyuttaysa doktorlar, bir süre kullanılması için ağrı kesici reçete edebilirler. Diş eti estetiğinden sonra ortalama 10 ila 14 gün içerisinde iyileşme görülür. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Aegean Health Group – Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği ve estetik diş hekimliği uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.