Burun Estetiği

Burun Estetiği – Rinoplasti

Burun yüzde yer alan en önemli organlardan biridir. Gerek yüze kattığı estetik değer gerekse de insan bedeni için üstlendiği fonksiyonlar sebebi ile buruna çok fazla önem verilir. Burun yapısında, genetik veya gelişimsel olarak ortaya çıkmış birtakım problemler bulunabilir. Bu problemler nefes alma sorunlarına yol açabilecekleri gibi estetik olarak kişi tarafından beğenilmeyen bir görüntü de oluşturabilirler.

Burun; kemerli, eğri, geniş veya uzun bir yapıya sahip olabilir. Bu da kişinin yüz hatları ile uyumlu olmayan, estetik açıdan zayıf bir görünüme sebebiyet verebilir. Bu durumda burun estetiği operasyonu tercih edilebilir. Burun estetiği sayesinde bireyler, yüz ölçütleri ile uyumlu, estetik standartlara uygun, güzel bir buruna sahip olabilirler. Burun estetiği operasyonları ile; burun kemeri törpüleme, burun ucu kaldırma, burundaki eğriliği düzeltme, burun genişliğini giderme gibi işlemler yapılabilir. Bu işlemlerin tamamı hastaya özel olarak planlanırlar.

Burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği; burnun hem estetik hem de fonksiyonel kusurlarını düzeltmek için yapılan bir estetik operasyonudur. Bazı kişiler genetik veya gelişimsel sebeplerden beğenmedikleri bir burun görünümüne sahip olabilirler. Burunları kemerli, burun uçları düşük veya burun kemikleri eğri olabilir. Bu durumlar estetik açıdan sorun yaratabilecekleri gibi burnun fonksiyonlarını da aksatabilirler. Kişiler bahsettiğimiz durumlara bağlı olarak burunlarından nefes alıp vermekte güçlük çekebilirler.

Tıp dilinde Rinoplasti olarak bilinen burun estetiği sayesinde bahsi geçen tüm bu problemleri çözmek mümkündür. Burun estetiği sırasında yapılacak olan işlemler kişinin taleplerine, ihtiyaçlarına ve yüz ölçütlerine özel olarak planlanırlar. Bu operasyon hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilmektedir.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği, burunda yer alan estetik ve işlevsel sorunların çözülebilmesi, kişinin yüz hatları ile uyumlu, çekici bir buruna kavuşabilmesi için yapılır. Bu operasyon eğri ve kemerli burun görünümü, burun ucunun düşük olması gibi estetik problemleri ortadan kaldırmak için tercih edilir. Böylece hem bu problemlere bağlı ortaya çıkabilen işlevsel sorunlar giderilebilir hem de hastalar istedikleri burun görünümüne kavuşabilirler.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği 18 yaşını doldurmuş olan kadınlara ve erkeklere uygulanabilmektedir. Burnun 18 yaşına kadar gelişimine devam ettiği düşünülmektedir. Bu gelişimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bazı istisnalar haricinde reşit olmayan bireylere burun estetiği yapılmaz. Bireyler reşit oldukları takdirde, operasyona engel olacak bir sağlık durumları söz konusu değilse burun estetiği yaptırabilirler.

Burun Estetiği Muayenesi Nasıl Yapılır?

Burun estetiği muayenesi, burun estetiği operasyonlarının en önemli süreçlerinden biridir. Bu süreçte burun estetik açıdan bazı değerlendirmelerden geçer. Bu değerlendirmeler ve bireyin talepleri doğrultusunda burnun ameliyat sırasında ne gibi işlemlerden geçeceği planlanır. Burnun yüz hatları ile uyumlu, doğal bir görüntüye sahip olabilmesi için tüm hesaplamalar en ince ayrıntısına kadar yapılır. Bu süreçte çeşitli modelleme programları ile ameliyat sonrası burun görünümü oluşturulabilmektedir. Böylece hastalar ameliyattan sonra nasıl bir buruna sahip olacakları konusunda bir fikir edinebilirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği açık ameliyat teknikleri ve kapalı ameliyat teknikleri ile yapılabilir. Her iki ameliyat uygulamasında da hastalar genel anestezi altındadırlar. Yani burun estetiği ameliyatı sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz.

Açık ameliyat tekniği ile gerçekleşen operasyonlarda hastanın burun deliklerini birbirlerinden ayıran bölgeye bir kesi atılır. Burun estetiği muayenesi sırasında planlanan işlemler bu kesi yardımıyla gerçekleştirilir. İşlemler bittikten sonra ise bu kesi özel dikiş uygulamaları ile kapatılır.

Kapalı ameliyat tekniğinde ise operasyon, hastanın burun delikleri içerisinden yürütülür. Yani burun üzerindeki görünür bölgelere kesi işlemi yapılmaz. Burun estetiği muayenesi sırasında hasta için özel olarak planlanan işlemler, hastanın burun delikleri içerisinden gerçekleştirilir.

Burun estetiği ameliyatları genelde 1 ila 4 saat kadar sürerler. Bu aralığın fazla olmasının sebebi, operasyonun her birey için özel olarak planlanmasıdır. Yani operasyon sırasında gerçekleşen işlemler ve bu işlemlerin kapsamı kişiden kişiye değişebilir. Bu da operasyonun süresinde değişikliklere yol açabilir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar genelde bir gece boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süre boyunca hastaların gerekli bakımları yapılır, durumları düzenli olarak kontrol edilir. Burun estetiği ameliyatı sonrası burun bölgesinde morluk ve ödeme bağlı şişlik görülebilir. Bu morluk ve şişliklerin en aza indirilmesi için soğuk uygulamaları yapılabilir. Hemen hemen bir hafta içerisinde morluklar ve şişlikler büyük oranda kaybolurlar. Bu süre zarfında hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler. Eğer ameliyattan sonra tampon uygulaması yapılmışsa bu tampon birkaç gün içerisinde çıkarılır.

Hastalara iyileşme süreçleri boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmaları önerilir. Burnu fiziksel darbelere karşı korumak ve kişisel hijyene dikkat etmek de iyileşme süreci açısından önemlidir. Doktorlar iyileşme süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaklardır. 

Aegean Health Group – Burun Estetiği

Burun estetiği (Rinoplasti) hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.