Bacak Estetiği

Bacak Estetiği

Bacaklar insan bedeninin estetik bütünlüğü, görünümü ve duruşu için çok önemlidir. Bu yüzden bacakların yapısında görülebilen bazı problemler bedenin tamamının görünümünü olumsuz etkileyebilir. Bu problemler arasında çarpık bacak gibi şekil bozuklukları, bacağın aşırı kalın veya ince olması gibi durumlar yer alabilir. Bunlar hem erkekler hem de kadınlar tarafından hiç istenmeyen durumlardır.

Bacak estetiği ile birlikte bacak yapısında meydana gelen gelişimsel veya genetik şekil bozukluklar düzeltilebilir. Aşırı kalın veya aşırı ince olan bacaklar, vücutla orantılı olacak bir yapıya kavuşturulabilir. Böylece bireyler, vücutları ile uyumlu, estetik açıdan çekici bacaklara kavuşabilirler. Bacak estetiği operasyonu, bireyin taleplerine ve ihtiyaçlarına özel olarak planlanır.

Bacak estetiği ve diğer vücut estetikleri hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Bacak Estetiği Nedir?

Bacak estetiği, bacaklarda görülen şekil bozukluklarının düzeltilmesi, bireylerin bedenleri ile uyumlu ve estetik açıdan çekici bacaklara sahip olabilmeleri için yapılan operasyondur. Bacak estetiğinde bacakların bedenin geri kalanı ile uyumlu bir yapıya sahip olması çok önemlidir. Bu yüzden aşırı kalın veya aşırı ince bacakları olan bireylerde bacak estetiğini tercih etmektedirler.

Bacaklarda görülen çarpıklık; ‘’parantez bacak’’ ve ‘’X bacak’’ gibi durumlar kişilerin estetik duruşlarını olumsuz etkileyebilir. Hatta bu gibi durumlara bağlı olarak bireylerde özgüven problemleri meydana gelebilir. Bacak estetiği ile bu gibi problemleri çözüme kavuşturmak mümkündür. Böylece hastalar, kendilerine özel olarak planlanan bir operasyon ile istedikleri bacak görünümüne kavuşabilirler. 

Bacak Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Bacak estetiği şu gibi durumlarda tercih edilebilmektedir:

  • Bacakların birbirlerinden farklı bir görünüme sahip olmaları, bir bacağın diğerinden bariz bir şekilde daha kalın veya ince olması.
  • Bacakların vücut görünümü ile uyumlu olmayacak ölçüde ince veya kalın olmaları.
  • Diz ve diz kapağı çevresinde görülen çıkıntılar.
  • X şeklinde olan çarpık bacak görünümüne sahip olunması. Bu durum dizlerin normale kıyasla birbirlerine çok daha yakın olmaları şeklinde görülür.
  • O veya parantez şeklinde olan çarpık bacak görünümüne sahip olunması. Bu durumda ise dizler birbirlerinden normale kıyasla daha uzaktırlar.

Bunlara ek olarak farklı sebeplerden de bacak estetiği tercih edilebilmektedir.

Bacak Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Bacak estetiği 18 yaşını doldurmuş ve operasyon için herhangi bir sağlık engeli bulunmayan herkese yapılabilmektedir. 18 yaşından küçük olan bireylere ise bazı durumlarda aile izni ile bacak estetiği yapılabilir. Bacakları meydana getiren dokuların 18 yaşına kadar gelişmeye devam ettiği düşünülmektedir. Bacak gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için zorunlu olmadığı sürece reşit olmayan bireylere bu operasyon önerilmez.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak estetiği, bacaklarda yer alan problemin türüne göre farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bu işlemlerin hepsi hastaya özel olarak planlanırlar. İşlemler sırasında gerçekleşecek olan anestezi uygulamasının türüne de bu planlama dahilinde karar verilebilir.

Çarpık bacak estetiğinde bacaklar arasındaki orantısız yağ dağılımının ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu süreçte çeşitli liposuction işlemi kullanılmaktadır. Liposuction işlemi ile bacakların orantılı bir yağ dağılımına sahip olması sağlanır. Eğer çarpıklık kemik eğriliğine bağlı ortaya çıkmışsa yine yağ transferi işlemi ile çarpıklık ortadan kaldırılabilir. Bacak inceltme ve kalınlaştırma işlemleri de liposuction uygulaması ile yapılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde bacakların birbirleri ile uyumlu ve orantılı olması sağlanabilmektedir. Bacak estetiğinin kaç saat süreceği yapılan işlemin amacına ve kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

Bacak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bacak estetiği sonrasında hastalar genelde aynı gün taburcu edilirler. Ancak bazı durumlarda hastalar hastanede bir gece misafir de edilebilirler. Operasyon sonrasında bacaklarda geçici şişlikler ve morluklar ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle 7 ila 10 gün içerisinde ortadan kaybolurlar. 6 ila 8 hafta içerisinde hastalar büyük oranda iyileşme gösterirler. 

Bacak Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bacak estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Ameliyat sonrasında doktor önerisine göre bacakları birkaç gün boyunca gövdeden yukarıda tutmak gerekir.
  • Düzenli bir şekilde dinlenilmesi önerilir.
  • Doktor tarafından önerilen süre boyunca sportif faaliyetlerden ve ağır işlerden uzak kalmak gerekir.
  • Bacak ve diz bölgesini fiziksel darbelerden sakınmak gerekir.
  • Operasyon bölgesinin bakımını ve kişisel hijyeni aksatmamak gerekir.

Doktorlar, dikkat edilmesi gereken konular hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Aegean Health Group – Bacak Estetiği

Bacak estetiği hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.