Alın Botoksu

Alın Botoksu

Alın, yüzün en ön planda olan bölgelerinden biridir. Bu bölgedeki deri dokusu, zaman içerisinde birçok faktöre bağlı olarak kırışabilir. Alında görülen kırışıklıklar ve çizgiler; yüzün estetik bütünlüğünü etkileyebildikleri gibi bireyin olduğundan daha yaşlı görünmesine de yol açabilirler. Bu kırışıklıklardan memnun olmayan bireyler, cilt bakım ürünlerinden medikal tedavilere kadar birçok uygulamaya başvurabilmektedirler. Bu uygulamalar arasında en etkili olanlarından biri de alın botoksudur.

Alın botoksuyla, alın bölgesinde görülen kırışıklıkların giderilmesi, cilde daha genç ve gergin bir görünüm kazandırılması mümkündür. Bu sebeple oldukça sık tercih edilen alın botoksu, kişiye özel olarak hazırlanan süreçler yardımı ile yürütülür.

Alın botoksu hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz. 

Alın Botoksu Nedir?

Alın botoksu, alın bölgesinde yer alan kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması; cildin genç, gergin ve canlı bir görünüm kazanması için yapılan bir botoks uygulamasıdır. Alın bölgesinde frontal kas olarak bilinen bir kas yer alır. Bu kas mimiklerin, ifadelerin ve kaşların kontrolünü sağlar. Zaman içerisinde bu kasta görülen yıpranmalar cildin kırışık bir görünüme sahip olmasına yol açabilmektedir. Alın botoksu ile bu kırışıklıklardan kurtulmak; kaşların ve alın bölgesinin daha kalkık, gergin bir görünüme sahip olmasını sağlamak mümkündür.

Alın Botoksu Neden Yapılır?

Alın botoksu, çeşitli sebeplerle alın bölgesinde oluşmuş olan kırışıklıkların giderilmesi, yüzün genç ve canlı bir görünüme sahip olabilmesi için yapılır.

Alın, bulunduğu yer itibari ile çevresel etkenlerden kolayca etkilenebilir. Bu yüzden herhangi bir korunma uygulaması olmadan sürekli güneş ışığı gibi çevresel etkenlere maruz kalan alın bölgesi, zaman içerisinde kırışabilir. İleri yaş, mimik kullanımı, genetik faktörler ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların da alın kırışıklıklarına yol açabilecekleri bilinmektedir. Alın botoksu, tüm bu bahsettiğimiz etmenlerin ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için tercih edilir.

Alın Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Alın botoksu, işleme engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan, 18 yaşını doldurmuş her bireye yapılabilmektedir. Doktorlar, bireylerin alın botoksu için uygunluklarını özenle analiz ederler. 

Alın Botoksu Kalıcı Mıdır?

Alın botoksu kalıcı bir uygulama değildir. Botoks işlemi sırasında kullanılan özel maddeler, bir süre sonra hedef bölgedeki etkinliklerini kaybederler. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle birlikte yaklaşık olarak 3-6 ay arasındadır. Cilt yapısı, beslenme ve bakım rutinleri gibi birçok faktöre bağlı olarak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Alın Botoksu Tekrarlanabilir Mi?

İsteyen kişiler tekrar alın botoksu yaptırabilirler. Daha önce alın botoksu etkilerinin ortalama olarak 6 ay içerisinde kaybolabileceğinden bahsetmiştik. Bu yüzden isteyen bireyler doktor önerisine bağlı olarak 3 ila 6 aylık periyotlarla tekrar alın botoksu yaptırabilirler. 

Alın Botoksu Nasıl Yapılır?

Alın botoksu öncesinde uygulamanın gerçekleşeceği bölgeye anestezik krem uygulanır. Böylece hastalar botoks işlemi sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

Alın botoksu, özel enjeksiyon uygulamaları ile yapılır. Bu uygulamalar sırasında doktor tarafından önceden belirlenmiş olan hedef bölgelere botilinum toksini enjekte edilir. Böylece hedef bölgedeki kasın etkinliği kontrollü olarak azaltılır ve bu kasa bağlı oluşan kırışıklıklar giderilmiş olur.

Alın botoksu hemen hemen 10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Bu sürenin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir. 

Alın Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alın botoksu oldukça kolay, hızlı ve konforlu bir işlemdir. İşlem sonrasında hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler. Ancak hastaların bir süre dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır, bu durumlar:

  • Alın botoksu sonrasında, enjeksiyonun yapıldığı bölge ve çevresinde hafif kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu kızarıklıkların geçici olduğunu unutmamak gerekir. Kızarıklıklardan kurtulmak için doktor önerisi dahilinde olmayan uygulamalara başvurulmaması önerilir.
  • İşlemin hemen sonrasında hastalar günlük yaşamlarına dönebilirler ancak yine de yorucu, ağır fiziksel aktivitelerden bir gün boyunca uzak kalınması önerilmektedir.
  • Alın botoksundan sonra enjeksiyon yapılmış olan bölgeye ve çevresine masaj yapılmamalıdır, bu bölgeler ovuşturulmamalıdır.
  • Alın botoksu sonrası mümkünse bir süre sırt üstü bir pozisyonda uyunması önerilmektedir.
  • Alın botoksundan bir süre önce kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmesi gerekir. Operasyon sonrasında da doktorun önerdiği süre boyunca bu ilaçların kullanılmaması tavsiye edilir.

Doktorlar, alın botoksu öncesi ve sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir. 

Aegean Health Group – Alın Botoksu

Alın botoksu ve diğer botoks uygulamaları ile alakalı detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.