Akne İzi Tedavisi – Akne Lekesi Tedavisi

Akne İzi Tedavisi – Akne Lekesi Tedavisi

Yüz derisinde kıl kökleri ve küçük yağ bezleri vardır. Bu kıl kökleri ve yağ bezleri zaman içerisinde tıkanabilirler. Daha sonra ise zararlı bakteriler sebebi ile iltihaplanabilirler. Bu durum yüz üzerinde akne oluşmasına yol açar. Akneler ergenlik dönemi ile görülmeye başlarlar ve 30’lu yaşların ortalarına kadar sıkça görülebilirler. İltihaplı, kırmızı bir şişlik olarak kendilerini belli eden akneler, bazı durumlarda aşırı büyüme gösterebilir ve ciltte iz oluşmasına yol açabilirler. Akne izi, akne lekesi veya sivilce izi olarak bilinen bu izler, çeşitli lazer uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Akne izi tedavisi sayesinde yüzde yer alan ve cilt görünümünü olumsuz etkileyen sivilce izlerini tedavi etmek mümkündür. Böylece akne lekeleri sebebi ile kişinin deneyimlediği psikolojik ve sosyal zorluklar da ortadan kaldırılmış olur.

Akne izi ve akne lekesi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Akne İzi Tedavisi Nedir?

Akne izi tedavisi, yüz derisinde yer alan aknelerin ve sivilcelerin neden olduğu izleri ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Yağ bezlerinin ve kıl köklerinin tıkanması veya enfekte olması ile ciltte akneler oluşabilir. Bu akneler çoğu zaman küçüktürler ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolurlar. Ancak bazı akneler aşırı büyüyebilir ve yüzde leke oluşumuna yol açabilir. Bazı durumlarda ise bireyler, yüzlerindeki akneleri sıkarak, akne civarındaki derinin irrite olmasına ve yüz üzerinde leke oluşmasına sebep olabilirler. Bu lekeler akne izi tedavisi kapsamında yapılan lazer uygulamaları ile ortadan kaldırılabilir. 

Akne İzi Çeşitleri Nelerdir?

Akne izleri ve yaraları genelde üç farklı grup altında incelenirler. Bu gruplar, aknelerin cilt üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerin seviyesine göre birbirlerinden ayrılır. Bunlar:

  • Rolling Skarlar: Bu akne izleri deride dalgalı bir görünüm oluşmasına yol açarlar. Bunun sebebi aknenin görüldüğü yerde, cildin yağ bezelerine doğru çekilmesidir. Bu izler çeşitli lazer uygulamaları ile tedavi edilebilir.
  • Icepick Skarlar: Icepick skarlar ise çukur şeklinde olan akne izleridir. Bu izler keskin sınırlı, derin ve dar bir yapıya sahiptir. Cilt üzerinde hem estetik olmayan bir görünüşe sebep olurlar hem de kozmetik kullanımında sorunlara yol açarlar. Icepick skarlar, akne izi tedavisi sırasında kullanılan özel lazer işlemleri ile ortadan kaldırılabilirler.
  • Boxcar Skarlar: Bu izler ise icepick skarlar gibi derin ancak onların aksine daha geniştirler. Bu lekeler de lazer işlemleri ile tedavi edilebilir.

En sık rastlanılan akne izi çeşitleri bunlardır. Bu izler cilt üzerinde birlikte yer alabilirler. Akne izi tedavisi kapsamında hepsini ortadan kaldırmak, yüze daha dengeli, temiz ve estetik bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Akne İzi Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Akne izi tedavisinin, ergenlik döneminden sonra yaptırılması önerilir. Böylece tedavi uygulamasından önce cilt gerektiği gibi gelişebilir ve daha dengeli bir yapıya kavuşabilir. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler, uygulamaya engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunları yoksa akne izi tedavisi yaptırabilirler. 

Akne İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne izi tedavisinde gelişmiş lazer uygulamaları kullanılır. Lazer uygulamasına geçilmeden önce hastanın yüzü detaylı olarak incelenir. Bu inceleme sırasında sivilce izleri, akne lekeleri ve yaralar tespit edilir. Daha sonra ise hasta talebine göre yüz bölgesine anestezik krem uygulanır. Böylece ağrı ve rahatsızlık hissi önlenmiş, en aza indirilmiş olur.

Akne izi tedavisi sırasında fraksiyonel lazer ve karbon peeling gibi yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemler doktor tarafından hastanın ihtiyaçlarına ve taleplerine göre kararlaştırılır. Akne tedavisi yüzde bulunan lekelerin sayısına ve boyutlarına göre 4 ila 6 seans sürebilir. Seanslar, cildin gerektiği gibi iyileşebilmesi için aralıklı olarak yapılır. Bu aralıklar doktor önerisine göre 2 ila 4 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Akne İzi Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Akne izi tedavisinden sonra hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. Akne izi tedavisi cerrahi işlemlerle yapılmadığı için hastanın uzun süreler dinlenmesine veya hastanede misafir edilmesine gerek yoktur. Tedaviden sonra uygulama bölgesinde hafif kızarıklıklar görülebilir. Bu kızarıklıklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden yok olurlar. Lazerle akne izi tedavisinden sonra güneş kremi kullanılması ve mümkünse güneş altında çok kalınmaması önerilir.

Aegean Health Group – Akne İzi Tedavisi

Akne izi ve akne lekesi tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.