Ağızdan Alınan Destek Tedavileri – Saç Sağlığı

Ağızdan Alınan Destek Tedavileri – Saç Sağlığı

Saç her ne kadar canlı bir doku olmasa da sağlıklı bir yapıya sahip olabilmek için birtakım kaynaklara ihtiyaç duyar. Bu kaynaklar saç derisini besleyen kılcal damarlar yardımı ile saç köklerine ulaştırılır. Saç köklerinden de saçlara aktarılırlar. Böylece hacimli, gür, canlı ve parlak bir saç görünümü elde edilmiş olur.

Saçlar üzerinde bulundukları cilt dokusuna bağımlıdırlar. Gerekli olan tüm kaynaklar, üzerinde büyüdükleri cilt dokusundan saçlara geçer. Cilt dokusu ise saç için gerekli olan kaynakları kandan alır. Eğer bu kaynaklar kanda yeterince bulunmuyorsa saçlar gerektiği gibi beslenemez ve desteklenemez. Buna bağlı olarak da zaman içerisinde yıpranır; parlak görünümlerini kaybeder, incelir ve dökülürler. Bu yüzden bireyler aldıkları besinlere ve destekleyici gıdalara son derece önem vermelidirler.

Kanda yer alan vitamin ve mineral miktarı kişinin hayatı boyunca değişiklik gösterebilir. Bu değerler zaman içerisinde beslenme düzeni gibi birçok faktöre göre azalır veya artışa geçerler. Çinko, demir, B grubu vitaminleri ve daha birçok destekleyici maddenin kandaki miktarı azalırsa vücuttaki birçok bölge gibi saçlı deri de bundan olumsuz etkilenir. Dolayısıyla kan değerlerinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi saçlı derinin, saç köklerinin ve saçların sağlığı için çok önemlidir.

Günümüzde, saç check-up işlemi olarak bilinen uygulama sayesinde saç için gerekli olan maddelerin kandaki miktarlarını ölçmek mümkündür. Bu ölçümler sırasında kandaki miktarında düşüklük tespit edilen maddeler, destekleyici tedavi kapsamında bireye verilebilir. Çoğunluğu ağızdan alınabilen bu maddeler sayesinde hastalar çok daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilirler. Ağızdan destek tedavileri, saç dökülmesi gibi durumları önlemek veya durdurmak için de tercih edilmektedir.

Ağızdan destek tedavileri ve benzer saç tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.

Saç Check-up İşlemi Neden Önemlidir?

Saç check-up işlemi, saçların detaylı olarak incelenmesine ve saç sağlığı için önemli olan faktörlerin değerlendirilmesine olanak sağlar. Bu yüzden oldukça önemli bir uygulamadır. İnsan vücudunun belirli bölgelerinde, çeşitli hastalıkları araştırmak adına düzenli olarak incelemeler yürütülür. Mesela 6 ayda bir diş hekimi muayenesi, 6 ayda bir rutin jinekolojik muayene gibi inceleme çalışmaları önerilmektedir. Bu kontroller, o bölgelerde yer alan sorunları veya olası sorun risklerini araştırmak için yapılır. Böylece gerekli önlemler alınabilir veya hastanın ihtiyaç duyduğu tedaviler gerçekleştirilebilir. Saç check-up işlemi de aynı görevi görmektedir. Saçlar ve saçları besleyen dokular; olası sorunlar, saç dökülmesi, yıpranma ve daha birçok konu hakkında değerlendirilirler. Bu da tespit edilen sorunlar için erkenden tedavi çalışmaları yürütme fırsatı tanır. 

İyi Bir Saç Sağlığı İçin İhtiyaç Duyulan Kaynaklar Nelerdir?

Saçların canlı, parlak bir görünüme sahip olması ve saç dökülmesi gibi problemlerin önlenebilmesi için ihtiyaç duyulan maddeler şunlardır:

 • Demir: Demir saç sağlığı açısından oldukça önemli bir maddedir. Özellikle de kadınlarda, demir eksikliğine bağlı saç dökülmesine sıkça rastlanır. Bu yüzden kanda yer alan demir miktarı düşükse çeşitli destek tedavileri ile ihtiyaç duyulan demir alınmalıdır.
 • Çinko: Çinko eksikliği saçlar ve tırnakları oldukça olumsuz etkileyebilir. Çinko değerlerinde meydana gelen düşüklük saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bu yüzden gerektiği durumlarda ağızdan çinko takviyesi alınabilir.
 • Magnezyum: Saç sağlığı ile doğrudan ilgisi olan bir değerdir. Eğer kanda yeterince magnezyum bulunmazsa saç dökülmesi meydana gelebilir.
 • Biotin: B7 veya H vitamini olarak da bilinen bu değerde meydana gelen düşüşler saç dökülmesine yol açabilir. Saç kalitesi için de oldukça önemli bir vitamindir.
 • Kalsiyum: Saçların, sağlıklı bir yapıya sahip olmak için ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Eksikliğinde hem saçlar hem de vücudun daha birçok bölgesi olumsuz etkilenir.
 • Folik Asit: Saç sağlığı ve saç güzelliği için oldukça önemli olan bir vitamindir.
 • Niacin: B3 vitamini olarak da bilinir saç sağlığı için çok önemlidir. Saç derisinin kanlanmasını ve dolayısıyla da saçların gerektiği gibi beslenmesini sağlar.
 • Keratin: Keratin saçları meydana getiren temel yapılardan biridir. Bu yüzden vücuttaki keratin yapısının korunması ve desteklenmesi gerekir.
 • Sistin: Sistin, keratin yapısı için çok önemlidir. Saçların uzama sürecinde de önemli görevleri vardır.
 • İnositol: Keratin yapımında görevli olan hücrelerin ihtiyaç duyduğu bir vitamindir.
 • B Grubu Vitaminleri: Bazılarından çoktan bahsetmiş olduğumuz B grubu vitaminleri, genel olarak saç sağlığı için çok önemlidirler.
 • Ginkgo Biloba: Saçların beslenmesinde görevli olan kılcal damarları genişletir ve saçların daha iyi beslenmesine olanak sağlar.

Bu maddeler ağızdan destek tedavileri kapsamında tablet, kapsül veya sıvı formlarında tüketilebilirler. 

Aegean Health Group – Ağızdan Alınan Destek Tedavileri

Ağızdan destek tedavileri ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Aegean Health Group’u arayabilirsiniz.